Gündem

Kanal İstanbul güzergâhında Berat Albayrak'ın 13 dönüm arazi aldığı ortaya çıkınca avukatı bakın nasıl bir açıklama yaptı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çılgın proje olarak nitelediği Kanal İstanbul projesi güzergahında kimlerin arazi aldıkları zamanla gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. En büyük arazileri Arapların aldığı Kanal İstanbul güzergahında, en değerli yerlerden Berat Albayrak’ın da arazi aldığı ortaya çıktı.

Toplamda 13 dönüm arazi alan Berat Albayrak’tan, konu ile ilgili bir açıklama gelmezken, avukatından savunma gibi bir açıklama geldi. Avukatı, Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul Projesi güzergâhında aldığı arazinin ‘’yabancıya gitmesin’’ diye aldığı öne sürüldü.

Albayrak’ın avukatı Ahmet Özel konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı;

YABANCIYA GİTMESİN DİYE ALMIŞ

“Bakan Albayrak’ın babası Sadık Albayrak tarafından 2003 yılında alınan köy tapulu arsada 1 adet prefabrik ev yer almaktadır. Söz konusu arsanın bitişiğindeki bir diğer arsa da 2012 yılında sahibi tarafından satışa çıkartıldığında, yabancı almasın düşüncesiyle imkanı olan her vatandaşın yapabileceği sıradan bir satın almayla Sayın Berat Albayrak tarafından satın alınmıştır. Bu arsa üzerinde hiçbir inşaat olmadığı gibi arsanın niteliğini değiştirecek hiçbir girişimde de bulunulmamıştır. Bitişik arsa Sayın Bakan’ın babasının olduğu için arsa fiilen tevhid ile 2003 yılında alınan ve ranta dönük hiçbir hesap olmadan kullanılan arsa ile birleşmiş, arazi üzerindeki prefabrik yapı ve köy evi muhafaza edilmiştir. Evrensel gazetecilik değerlerinden nasibini almayan, somut vakayı sadece algıyla müvekkil aleyhine kamuoyu oluşturmak amacıyla kullanan ön yargılı muhabire, bakanlıktan yetkili bir kişi tarafından olayın gerçeği ve süreç anlatılmasına rağmen gerçekler bilinçli olarak bağlamından kopartılmış ve sözde haber art niyetli olarak kamuoyuna ‘nasılsa alıcısı var’ mantığıyla servis edilmiştir.”

Özel, “Kanal İstanbul’un gündeme geldiği tarihten çok geriye dayanan bir mazisi olan söz konusu bu arsa ile ilgili yapılan bu etik dışı, ahlak dışı, yalan ve iftiralara karşı tüm hukuki yolları hızlı ve etkin olarak kullanacağımızı, yalan ve algıya asla teslim olmayacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz” dedi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Albayrak’ın babası Sadık Albayrak, Arnavutköy’de üç dönüm arazi aldı. Erdoğan, 2011’de Kanal İstanbul projesini açıklamıştı. Bir yıl sonra da Bakan Albayrak’ın babası Sadık Albayrak’ın arazisine komşu 13 dönümlük arazi satın aldı.

ALINAN ARAZİ KONU ALANI SINIRLARI İÇİNDE

Hazal Ocak imzalı haberde aktarılanlara göre, Arnavutköy Boyalık’ta bulunan ‘tarla vasfında ‘ki arazi, Kanal İstanbul için değiştirilen yeni planda ‘konut alanı’ sınırları içerisinde kalıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir