Gündem

Sınav Korkusu İçin Kullandığı İlaç Sağlığını Tehlikeye Attı!

Antalya’da sağlık meslek lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Kara’nın sınav kaygısıyla başa çıkabilmek için gittiği hastanedeki doktorlar tarafından verilen ilacın yan etkileri yüzünden vücudunda morluklar ve yanıklar oluştu. Bir süre sonra görme yetisini de kaybeden Kara yoğun bakımda tedaviye alınırken ailesi de Sağlık Bakanlığı’na şikayette bulundu.

Beden Eğitimi Öğretmeni olan Burcu Sargın’ın 3 çocuğundan biri olan Hikmet Mina Kara, üniversite sınavına hazırlandığı döneme yaşadığı kaygı bozukluğu ile başa çıkamayınca çareyi tıbbi müdahale almakta buldu. 20 gün önce özel bir hastanedeki psikiyatri uzmanı O.E.’ye muayene olan genç kıza doktor O.E. bipolar duygulanım bozukluğu ve uyum bozukluğu’ teşhisi koydu ve ilaçlı tedavi önerdi. Reçete yazan O.E., ilaç dozunun düzenli olarak artırılacağını söyledi.

Eczaneden aldıkları ilaçları düzenli olarak kullanan ve doktor bilgisi dahilinde dozunu artıran Hikmet Mina’nın vücudunda bir süre sonra kızamık benzeri kabarcıklar ve morluklar oluştu. Geçen hafta bir anda tüm vücudu kabarıp su toplayan genç kız, hastaneye götürüldü.

Yoğun Bakıma Alındı

Burada yapılan ilk müdahalenin ardından Mina Kara’ya ‘Stevens Johnson Sendromu’ (Cilt ve mukoza zarının ilaç veya enfeksiyona karşı ciddi şekilde reaksiyon gösterdiği nadir görülen ciddi bir rahatsızlık) teşhisi konuldu. Hikmet Mina Kara yoğun bakıma alınırken, anne Burcu Sargın’a, kullanılan ilacın yan etki yaptığı ve kızının vücudunda ikinci derece yanığa neden olduğu söylendi.

Sağlık Bakanlığı’na Şikayet

Anne Burcu Sargın bir yandan yoğun bakımda yatan kızının tedavisini takip ederken, diğer yandan O.E.’nin görev yaptığı hastanenin yetkilileriyle görüştü. Kendisine ilacın yan etkilerine ilişkin bilgi verilmediğini öne süren Sargın, hastane yönetimi ile psikiyatrist O.E.’yi Sağlık Bakanlığı’na şikayet etti.

Annenin İsyanı

Sargın, gözyaşları içinde şöyle konuştu:
“Hayati tehlikesi var. Yanık, iç organlarına kadar geldi. Her gün ağlıyorum. Gözlerini kaybetti, şu an görmüyor. Her gün kitap okuyorum kızıma. Sadece eliyle tepki veriyor. Dudaklarının her yeri yara, yemek yiyemiyor ve mamayla besleniyor. Çocuğumun karnesini bile alamadım. Tedavi süreci çok uzun. Üç, altı ay arasında tedavisi devam edecek. Kızım ambulans hemşiresi olacaktı, hayalleri vardı.”
Genç kızın hastane odasında yatarken videoya çeken annesine söylediği “İyiyim, yatacağız kalkacağız iyileşeceğim, yanınıza geleceğim. Hepinizi çok seviyorum” cümlesi aileye bir nebze umut oldu.

İnceleme Başlatıldı

İl Sağlık Müdürlüğü’nün olayla ilgili inceleme başlattığı açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir