Gündem

Tüm Türkiye’yi Etkisi Altına Alan Saldırının Nedeni!

20 Ocak 2020 tarihinde Türkiye genelinde internet erişimini kısıtlayan ve tamamen kesintiye uğratmak şartıyla sekteye uğratan siber saldırının nedeninin siyasi olabileceği ortaya çıktı. Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan konuyla ilgili “Dünya genelinde olan siyasi olaylar her zaman siber saldırıların tetikçisi olmuştur. Aktivist gruplar her zaman organize bir şekilde ilerleyerek siber saldırılar düzenlemekte” açıklamasında bulundu.

20 Ocak Pazartesi günü Türkiye genelinde internetin alt yapısını derinden etkileyen siber saldırı telefon erişimleri de dahil başta Google’ın sağladığı hizmetler de olmak üzere internete erişimi olan araçları kullanılamaz hale getirdi.

Türk Telekom Siber Saldırı Açıklamasında Bulundu

Ülke genelinde büyük bir erişim sorununa neden olan kesinti yaşanmaya başladıktan birkaç saat sonra Türk Telekom yaptığı açıklamasında DNS’lere yönelik bir saldırı altında olduklarını duyurdu.

Siber Güvenlik Uzmanı

Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan Türkiye’yi etkisi altına alan siber saldırı hakkında şu açıklamalarda bulundu;

 “Veri Hırsızlığı Olmadı”

Osman Demircan açıklamalarına şu açıklamalarda bulundu: “Saldırı süresince Telekom alt yapısını kullanan tüm sistemler olumsuz olarak etkilenmiş ve geçici olarak erişimler durmuştur. Yaratılan ciddi boyutlarda trafik DNS sunucuların işlerini yapmalarını engellemiştir. Bu tarz saldırılarda kullanıcıların verilerinin çalınması hedeflenmez.

Kullanıcıların bu anlamda endişelenmelerini gerektirecek bir durum bulunmamaktadır. Elbette bu durum her ne kadar internet servis sağlayıcı temelinde olsa da bu kullanıcıların kullandıkları akıllı cihazlarda bireysel güvenlik önlemlerini her zaman almaları gerektiği gerçeğini ortadan kaldırmamakta.
 

Dünya genelinde olan siyasi olaylar her zaman siber saldırıların tetikçisi olmuştur. Aktivist gruplar her zaman organize bir şekilde ilerleyerek siber saldırıları düzenlemekte siyasi olaylara kendilerince tepkiler vermektedir.
Topla tüfekle yapılan savaşların yanında siber savaşlar her an gerçekleşmekte ve ciddi maddi kayıplar verilmekte. Bir dijital savaşı kazanmakta en önemli kriter her zaman hazırlıklı olmaktan geçer.” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir