Dünya

Avrupa Komisyonu: "Evrensel şarj aleti çıkarmayı düşünüyoruz"

Avrupa Komisyonu cep telefonlar için evrensel bir şarj aleti çıkarmayı önerge olarak sundu. Elektronik atığı azaltmaya yönelik ortaya çıkarılan önergeye ABD’li teknoloji şirketi tepki gösterdi. Apple, çıkarılabilecek evrensel şart aleti için ekonomiye zarar verebileceğini öne sürdü.

Elektronik atığı azaltma için

Avrupa Komisyonu Kurumlararası İlişkiler yetkilisi Maros Sefcovic, tüm mobil cihazlarda kullanılacak evrensel bir şarj aletinin, elektronik atığı azaltmada etki olacağını ve müşterilerin teknoloji kullanımlarını daha elverişli bir duruma getireceğini söylemişti.

Apple’dan ilk itiraz

Apple’dan, Avrupa Komisyonu´nun tüm dünyada telefonların şarj edilmesi için evrensel bir şarj aleti oluşturulması önerisiyle ilgili, Perşembe günü yayınlanan açıklamada, kararın beklentinin aksine yenilik sağlamayacağı, hatta bunu yavaşlatacağı belirtildi.

Böyle bir değişimin “Avrupa´da müşterilere ve genel olarak ekonomiye zarar vereceği” vurgulanan açıklamada, komisyonun Apple´ın “müşterilerine yeni teknolojiler sunma” kabiliyetini “kısıtlayamayacağının” altı çizildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir