Dünya

Dünyayı tehdit eden virüs gitgide yayılıyor! Çin'de zarar 15 milyon!

Çin’de başlayan ve tüm dünyya yayılan koronavirüsü için gitgide tehlike artıyor. Solunum yoluyla bulaşan koronavirüsü için maske takma zorunluluğu getiren Çin’de, maske stokları da bitti. Türkiye’den 2 milyon maske istedi. Çin koronovirüsü için son güncellemeleri yaptı. Salgından etkilenen kişilerden 1370’inin durumunun ağır olduğu açıklanırken, virüs taşıdığı şüpheli olan kişi sayısı da 12 bin 167 olduğunu belirtti. Çin’de 24 saat içinde ölü sayısı 172’ye yükseldi. Tüm dev firmalar üretim ve satışlarını durdururken, kentte herkes kepenk kapattı. Çin’nin ise şimdiden ekonomideki kaybı 15 milyon oldu. Dünya Sağlık Örgütü ise konuyla ilgili açıklama yaptı.

DSÖ, koronavirüs salgını konusunda “tüm dünyanın tetikte olması gerektiğini” kaydetti. DSÖ Acil Durum Komitesi Başkanı Dr. Michael Ryan, Çin’in salgın konusunda attığı adımlardan övgüyle söz ederek “Büyük zorluklarla karşı karşıyayız, ama atılan adımlar büyük oldu” dedi. DSÖ salgınının küresel bir tehdit oluşturup oluşturmadığını değerlendirmek üzere İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde yarın yeniden toplanacak. Örgüt geçen hafta da toplanmış fakat acil durum ilan etmeme kararı almıştı. 

Dünyayı tehdit eden virüs gitgide yayılıyor! Çin'de zarar 15 milyon!

KEPENK KAPATIYOR! 

Hong Kong’dan gelen görüntülerde marketlerin neredeyse yağmalandığı, rafların bomboş kaldığı görülüyor. Bu arada Çin’e bağlı yarı özerk Hong Kong yönetimi de bir dizi önlem açıkladı ve iki ülke arasındaki geçişleri sınırladı. Çin ile Hong Kong arasındaki uçak seferleri yarıya indirildi, Çin anakarasına yapılacak seyahatlere izin verilmeyeceği de duyuruldu. Öte yanan Çin’in futbol federasyonu da Çin Süper Ligi de dahil olmak üzere ülke çapındaki bütün futbol maçlarının askıya alındığını açıkladı. İsveçli mobilya devi Ikea, Çin’deki tüm dükkanlarını geçiçi olarak kapattığını duyurdu. Reuters haber ajansının aktardığına göre, mobilya devi 30 mağazasının tamamını kapatma kararı aldı. Kahve zinciri Starbucks da, koronavirüs salgını nedeniyle Çin’de 2 binden fazla şubesini bir süreliğine kapatma ve açık olan şubelerde açılış-kapanış saatlerini yeniden düzenleme kararı aldı. Salgının yayılmasını önlemek için McDonald’s, KFC ve Pizza Hut da pek çok restoranını kapatacağını duyurdu. Nestle ek biyogüvenlik önlemleri aldı. 

Dünyayı tehdit eden virüs gitgide yayılıyor! Çin'de zarar 15 milyon!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir