Gündem

Türkiye’de Yatırım ve Kalkınma Bankası Sayısı 14’e Yükseldi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), 16 Mayıs 2019’da ortaklar Emir Kaya, Salih Berberoğlu, Recep Kaba, Ahmet Dağlı ve Mustafa Akın tarafından Türkiye’de Golden Global Yatırım Bankası AŞ unvanlı 150 milyon Türk lirası sermayeli bir kalkınma ve yatırım bankası kurulmasına izin verilmesine karar vermişti. Kurul, 30 Ocak 2020’de de bankaya faaliyet izni verdi. Türkiye’de faaliyet gösteren kalkınma ve yatırım bankası sayısı “Golden Global Yatırım Bankası AŞ” ile 14’e ulaştı..

Kalkınma ve Yatırım Bankaları Hangi Alanda Faaliyet Gösterir?

Kalkınma ve yatırım bankaları, küçük ölçekli firmaların sermaye yetersizliğinden kaynaklanan girişimlerine yardımcı olmak ya da büyük kurumsal şirketlerin yeni yatırımlarına destek olmak için faaliyet gösteriyor. Sermaye kaynağı sağlamanın yanı sıra teknik yardım hizmeti de veren kalkınma ve yatırım bankalarının asıl amacı ise küçük ve büyük ölçekli firmalara uzun vadeli fon kaynağı hizmeti sunmak.

Söz konusu bankalar sermaye piyasalarında da etkin görev alıyorlar. Sermaye piyasalarının gelişmesini, böylece yatırım araçlarının daha iyi değerlendirilmesini sağlıyorlar. Yeni girişimciler için de finans desteğinin yanında idari ve teknik konularda da yardımcı oluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir