Ekonomi

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına 355 lira zam yapılacak!

5 milyondan fazla emekli, intibak yasasının resmi gazetede yayınlanması ile birlikte alacakları zammı merak ediyor. Eğer inbibak yasası meclisten geçerse SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına 50 ile 355 lira arasında zam yapılacak!

EMEKLİ MAAŞLARINA İNTİBAK AYARI

Hem memur hem de SSK ve Bağ-Kur emeklileri intibak beklentisi taşıyor. Memur emeklileri maaşlarındaki kurum kaynaklı farkın giderilmesini istiyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olan SSK’lılar ile Bağ-Kur emeklileri de 2000’den önce emekli olanlara yapılan intibak düzenlemesinin kendileri için de hayata geçirilmesini bekliyor.

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına 355 lira zam yapılacak!

2000 yılı sonrasında emekli olan vatandaşların intibak düzenlemesi için ‘Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ adı altında yeni bir düzenleme yapılmasını öngören teklif, 6 Şubat 2020 günü TBMM komisyonlarına ulaştı.

Kanun teklifi ile tarihe bağlı statü ayrımlarından kaynaklı dengesizliklerin giderilmesi için malullük, yaşlılık ve ölüm aylıklarının yeniden düzenlenmesi amaçlanmakta.

DÜZENLEME BU YIL TAMAM

TBMM’ye ulaşan yeni düzenleme ile emekliler tek çatı altında toplanacak ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile uygulamada birlik sağlanacak.

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına 355 lira zam yapılacak!

İntibak yasasının 2020 yılı içinde meclis gündemine gelmesi ve emekli maaşlarının düzeltilmesi bekleniyor.

355 TL ZAM

İntibak talebi hayata geçerse milyonlarca emeklinin maaşı artacak. Emeklilere yaklaşık 2 milyon SSK’lının yararlandığı ilk intibaktaki gibi 50 ile 355 lira arasında zam yolu açılacak.

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına 355 lira zam yapılacak!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı detaylı bir çalışma gerçekleştirecek. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşı yeniden hesaplanacak. Türkiye Emekliler Derneği, çıkacak bir intibak düzenlemesinden yaklaşık 5 milyon emeklinin yararlanabileceğini belirtiyor.

Meclis komisyonuna gelen intibak düzenlemesinin, bu yıl içinde Meclis gündemine gelmesi ve maaşların düzeltilmesi bekleniyor.

2020 EMEKLİ MAAŞ ZAMMI NE KADAR OLDU?

SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 6,49 zam alacak. En düşük memur emeklisi 3.510 lira maaş alacak Memur ve memur emeklisi olanlar yüzde 5.49 oranında zam alacak. En düşük emekli memur aylığı 2 bin 522 liradan 2 bin 660 liraya yükselecek. En düşük memur emeklisi 3 bin 510 lira alacak. En düşük Bağ-Kur emeklisi bin 784 lira 11 kuruş maaş alacak. En düşük SSK emeklisi bin 256 lira 21 kuruş maaş alacak.

SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına 355 lira zam yapılacak!

EN DÜŞÜK İŞÇİ EMEKLİSİNE:

77 TL ZAM En düşük işçi emeklisinin aylığı yüzde 6.5 oranındaki zamla bin 186 liradan bin 263 TL oldu.

EN DÜŞÜK ESNAF EMEKLİSİ

94 TL En düşük esnaf emeklisinin aylığı yüzde 6.5 zamla bin 445 liradan bin 451 liraya çıktı.

EN DÜŞÜK ÇİFTÇİ EMEKLİSİNE:

88 TL En düşük çiftçi emeklisinin aylığı yüzde 6.5 zamlanarak bin 363 liradan bin 451 liraya çıktı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir