Ekonomi

Cahit Nakıboğlu:"Meslek Okulu Mezunlarına Askerlik 6 Ay Olmalı"

OSBÜK (Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu) her ay farklı “Organize Sanayi Bölgesi”‘nde yaptığı bölge istişare toplantısını bu ay Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde yaptı.

Meslek Okulu Mezunlarının Askerlik Süresinin Kısalması Sanayiye Katkı Sağlar

Toplantının açılış konuşmasını Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Başkanlığı görevini yerine getiren Sn Cahit Nakıboğlu gerçekleştirdi. Nakıboğlu konuşması esnasında Meslek okulu mezunlarının askerlik sürelerinin imalat sanayisi açısından sıkıntı oluşturduğunu ve sürenin kısaltılmasının sanayinin gelişimi ve verimliliği açısından çok önemli olabileceğini dile getirdi. 

Organize Sanayi Bölgeleri (OSB)’nin açılan meslek liselerinin katkısıyla giderek geliştiğini dile geitren Nakıboğlu, “ülkemizde Organize Sanayi Bölgelerinde 19 adet meslek lisesi bulunuyor” dedi. Konuşmasında Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Gaziantep Üniversitesi bünyesindeki Meslek Yüksek okulunundan da bahseden Nakıboğlu, Okullarda bulunan bölümlerin genişliğinden bahsetti. Söz konusu meslek yüksekokulunda fıstık çerez bölümü ve cam sanatları bölümü dahi bulunuyor. Söz konusu bölümlerde ünlü markaların ürünleri yapılıyor, ürünlerde yarı teorik yarı uygulama ders veriliyor. Nakıboğlu, söz konusu okullarda öğrencilerin çalıştığı iş yerlerinden geçer not almamaları halinde mezun olamadıklarını dile getirdi.

Meslek lisesinden mezun olan öğrencilerin büyük bir kısmının üniversite kapısını açamadığından bahseden Nakıpoğlu meslek lisesi mezunlarının ara eleman olarak sanayide istihdam edilmesini istediklerini ve askerliğe çok gönderme taraftarı olmadıklarını dile getirdi. “Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu kısa dönem askerlik yapabilmek için üniversiteye gidiyor” şeklinde konuşan OSBÜK başkanı 12 aylık askerlik süresinin Meslek Yüksek Okulları için kısaltılmasını, kısa dönem askerlik hizmetinin 6 ay olduğunu hatırlatarak söz konusu öğrencilerde 8 ay kısa dönem hizmeti yapabilir dedi.

Meslek liselerine giden öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun üniversiteye de gitmek istediğini ifade eden Başkan Nakıboğlu ‘Bizler onların ara eleman olarak sanayide istihdam edilmesini istediğimizden çok gönderme taraftarı değiliz. Bu öğrencilerin büyük bir çoğunluğu kısa dönem askerlik yapmak için üniversiteye gidiyorlar. Bizde OSBÜK olarak 12 aylık askerliğin Meslek Yüksek Okulları için kısaltılmasını istiyoruz. Kısa dönem askerlik 6 aysa bu öğrencilerimize de 8 ay yapılabilir. Hata 6 ay yapılırsa sanayi açısından daha faydalı” dedi.

Kamupersoneli.net