Ekonomi

Emeklilere 2020 yılında ne kadar ek ödeme verilecek?

Emekliler bu yılın ikinci zammını Temmuz’da almaya hazırlanırken, promosyon ve ikramiye ile ek gelire kavuşacak. Emekliler, 2 bayram ikramiyesi, maaş promosyonu olarak toplam 2 bin 600 TL ek ödeme alması beklenirken bu rakamlara birde, Temmuz ayında emekli maaşı zammı eklenecek.

İKRAMİYELER NE ZAMAN ÖDENECEK

Emeklilere bu yıl da iki kez bayram ikramiyesi ödenecek. Tutarlarda değişiklik yapılmazsa biner lira ödenecek. Ancak emekliler, ikramiyeye ‘enflasyon güncellemesi’ ya da ‘her yıl vergi ve harçlara yapılacak artışı gösteren yeniden değerleme oranının yansıtılması’ beklentisini taşıyor. İkramiye, enflasyon zammı olursa bin 118, yeniden değerleme artışı yapılırsa bin 225 lira olacak. Ramazan Bayramı ikramiyesinin 18-22 Mayıs, Kurban Bayramı ikramiyesinin 27-30 Temmuz tarihleri arasında ödenmesi bekleniyor. Kesin tarihleri Aile Bakanlığı açıklayacak.

EMEKLİLERE BU YIL NE KADAR MAAŞ PROMOSYONU VERİLECEK

Promosyon SGK’nın Şubat 2017’de bankalarla imzaladığı protokolle başlamış, emeklilerin büyük bölümü Mart 2017’den itibaren ödeme almıştı. SGK ve Bankalar Birliği henüz promosyon tutarının belirlenmesi adına masaya oturmadı ama önümüzdeki günlerde, emekli maaşı promosyonu belirleme toplantısı yapılacak ve muhtemel olarak, alınan emekli maaşı tutarına göre en az 600 TL olması bekleniyor.

Emekliler taahhüt süresi dolar dolmaz, bankasını seçip promosyonunu alacak. Hem taban promosyon tutarlarında artış yapılması hem de bankaların kampanyalarının da hareketlenmesi bekleniyor. Bankalar emekli müşteri getirenlere de ödeme yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir