Ekonomi

AKP desteğini çekti, işveren zorda!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, 2013’te başlayan ve kısa bir süre önce sona eren işverenlere %6’lık teşvik indirimi uygulamasının yeni bir düzenleme ile devam ettirilmesi gerektiğini ifade etti. Devam etmediği takdirde işsizlikte büyük bir patlama yaşanacağını kaydeden Torun, “Sosyal devlet anlayışı gereği üretim ve istihdamı arttırmak amacıyla sigorta pirim desteği veriyorsunuz. Sonra hangi anlayışın gereği bu düzenlemeyi kaldırıyorsunuz? İşverenlerin ayakta tuttuğu hizmet sektörüne vurduğunuz darbeler vatandaşı işinden, sizi de koltuklarınızdan edecek” dedi.

AKP DESTEĞİNİ ÇEKTİ, İŞVEREN ZORDA

Ekonomik gelişmişlik endeksi düşük olan illerde üretim ve istihdamı artırmak amacıyla 6486 sayılı Torba Kanunla 5 puanlık sigorta primi Hazine desteğine ilave olarak prime esas kazanç alt sınırı üzerinden 6 puana kadar ilave prim indiriminden yararlanmaktaydı. Türkiye kapsamında da 51 il ve ilçelerde bu destek imkânı 2019’un sonuna kadar kullanıldı. Sene başında ise yüzde 6’lı teşvik primi iptal edildi. İşverenleri tedirgin eden söz konusu düzenlemeye ilişkin olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun açıklamalarda bulundu. Torun şunları kaydetti:

%6’LIK TEŞVİK DESTEĞİ LÜTUF DEĞİL, ÇEKİLEMEZ!

“2020 yılında, asgari ücrette yaşanan %15’lik artışın yanı sıra,  %6 teşvik iptali ile toplam maliyet artışı işverenler için %21 olacaktır. 2020 yılında %6 teşvik indiriminin devam etmemesi halinde işverenlere kişi başı 176,58 TL ek yük gelecektir. 2019 yılından 2020 yılına geçtiğimizde %15’lik asgari ücret artışı, asgari ücret desteğindeki 75 TL’lik azalış ile birlikte %6 indirim uygulanmaması halinde bir sigortalı için işveren tarafından ödenecek prim tutarı 2020 yılında 353,50 TL daha fazla olacaktır.  Teşvik uygulanan il ve ilçeler zaten sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi en düşük yerlerdi. Şimdi siz ekonomik sıkıntı içindeki il ve ilçelerimizden bu desteğinizi çekiyorsunuz. Verdiğiniz yüzde 6’lık teşvik primi bir lütuf değil, yaptım oldu mantığı ile çekemezsiniz. Sosyal devlet anlayışı ile sizler vatandaşa fayda sağlayan her türlü iyileştirmeyi yapmakla yükümlüsünüz. Üretim ve istihdamın devamlılığını sağlamak için teşvik süresinin uzatılması işveren için de işçi için de hayati önem taşımaktadır.”

HER DÜZENLEMENİZİN SONU KAOS, HER DESTEĞİNİZİN SONU HÜSRAN!

Uygulamanın devam edip etmeyeceğinin 23 Şubat’a kadar netleştirilmesinin önemine değinen Torun, sözlerine şöyle devam etti;
“23 Şubattan önce bu teşvik primlerine bir açıklık getirilmelidir. İşverenler, sonrasında bir karışıklık çıkmaması açısından Ocak ayı SGK Bildirgelerini onaylamıyor ve bekletiyor. %6 teşvik konusunda uzama bekleniyor. Eğer bir uzama söz konusu değil ise buna yetkili ağızlardan bir açıklama getirilerek son verilmesi gerekmektedir. 51 ilde SGK bildirgeleri bu beklenti nedeniyle onaylanamamaktadır. Her düzenlemenizin sonu kaos, her desteğinizin sonu hüsran! %6 teşvik konusunda yaşanan belirsizliğin giderilmesini bekliyoruz. Ekonomi çökerse koltuklarınız sizi kurtaramaz. Bu da size son ihtarımız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir