Ekonomi

Geliri düşük olan tüm ailelere her ay 87 TL elektrik parası yardımı yapılıyor!

Elektriğe gelen son zamlardan sonra, devletin elektrik yardımı yapıp yapmadığı araştırılıyor. Devlet, Aile, Çalışma ve Sosyal Yardımlar Bakanlığı aracılığı ile belirli bir tutar altında geliri olan ailelere elektrik parası yardımı yapıyor.

NE KADAR ELEKTRİK PARASI YARDIMI YAPILIYOR

Bakanlık tarafından yapılan elektrik yardımları, her ay düzenli bir şekilde hane sayısına göre 75 ile 87 TL arasında yapılıyor. 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh, 3 kişilik hanelere aylık 100 kWh, 4 kişilik hanelere aylık 125 kWh, 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh karşılığı TL olarak ödeniyor.

KİMLER ELEKTRİK FATURASI YARDIMINDA FAYDALANABİLİR?

Düzenli sosyal yardımlardan faydalanan ihtiyaç sahibi haneleri kapsamaktadır. 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında düzenli sosyal yardım almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden haneler faydalanmaktadır.

FATURALARI NEREDEN YATIRMAM GEREKİYOR?

Herhangi bir kuruma başvuru yapılmasına gerek olmayıp, hak sahiplerini gösterir liste her ay Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından Bütünleşik Sosyal Yardımlar Bilgi (BSYB) Sistemi üzerinden hazırlanmaktadır.

Hak sahibinin TC Kimlik Kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine gitmesi yeterlidir.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Elektrik parası yardımı için bulunduğunuz ilin Kaymakamlıklarına ve Valiliklerine şahsen giderek, gelir verginizi beyan ederek başvuru yapmanız yeterlidir. Oluşturduğunuz yardım talebi sonrasında, Aile, Çalışma ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından yetkili Mütevelli Heyeti tarafından evinize ziyarette bulunulur ve yaşadığınız evin size ait olup olmadığı, kira ise ne kadar kira verildiği, ailenin geliri toplamı hane sayısına bölünerek kişi başına düşen aylık geliri miktarları dikkate alınarak, elektrik veya başka da sosyal yardım alıp almayacağınıza karar verilir.

Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden (701,32 TL) az olan hanelerin elektrik parası yardımı alması mümkündür.

Belediyelerin sosyal yardım şartları için burayı tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. KIRACIYIM GECINIM ZOR 2 ÇOCUK BABASI YIM GELIRIM YOK ASGARI ÜCRETLE CALISIYORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir