Ekonomi

Birikmiş elektrik borcu olanlar dikkat! Bakanlık o kişilerin elektrik borcunu 1 kereye mahsus ödüyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Yardım Bakanlığı kendi resmi sayfası üzerinden, yapılan sosyal yardımları duyurdu. Yapılan duyurulara göre Aile ve Sosyal Yardım Bakanlığı, aşağıda belirtilen şartları taşıyan herkese birikmiş elektrik borcu desteği sunuyor. Ayrıca bakanlık o kişilere elektrik faturalarına destek olmak için kullanılan cihazın elektrik tüketim düzeyine göre aylık 200 TL’ye kadar yardım yapıyor.

Elektrik Tüketim Desteği aylık yapılır. Birikmiş Elektrik Borcu Desteği tek seferlik yapılır.

NE TÜR SAĞLIK YARDIMLARI YAPILMAKTADIR?

Yardım programı üç bileşenden oluşmaktadır:

Elektrik Tüketim Desteği: Hak sahiplerinin konutlarına ait elektrik faturalarına destek olmak için kullanılan cihazın elektrik tüketim düzeyine göre aylık 200 TL’ye kadar yardım yapılacaktır.

Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği: Hak sahiplerine kesintisiz güç kaynağı sağlanabilecektir.

Birikmiş Elektrik Borcu Desteği: Yardımın başladığı ilk ay tek sefere mahsus olmak üzere hak sahibi hanelerin cihaza bağlanma tarihinden sonraki birikmiş elektrik borçları ödenebilecektir.

BİRİKMİŞ ELEKTRİK BORCU DESTEĞİ KİMLERE VERİLİR?

Bakanlık sağlık yardımı adı altında, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastalara elektrik fatura bedeli ve kesintisiz güç kaynağı desteği vermektedir.

KİMLERE ELEKTRİK TÜKETİM YARDIMI YAPILIR?

Kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı şekilde hayatını sürdürmek durumunda kalan kişilere,

3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaç olduğu tespit edilen, 2828 sayılı Evde Bakım Yardımı almayan, kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastaların yaşadığı hanelere yapılır.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Hastaların sağlık gerekçesiyle evden çıkamayacak durumda bulunması söz konusu ise hastanın vekili, vasisi veya velisi tarafından hasta adına başvuru yapılabileceği gibi bu kişilerin bulunmaması durumunda hastanın hanesinde Vakıf personeli tarafından da başvuru alınabilir.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Elektrik parası yardımı için bulunduğunuz ilin Kaymakamlıklarına ve Valiliklerine şahsen giderek, başvuru yapmanız yeterlidir.

Geliri düşük olan tüm ailelere her ay 87 TL elektrik parası yardımı için BURAYI TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir