Gündem

Bedelli Askerlik yapacak çalışanlara Kıdem Tazminatı ! Yargıtay karar verdi

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yaklaşık 2 yıldır işveren-işçi uyuşmazlıklarından biri haline gelen bedelli askerliğe kıdem tazminatı ödeme tartışmasına son noktayı koydu. Karara göre; bedelli askerlik yapacak memurlar 30 gün boyunca aylıksız izinli sayılacak. Bedelli askere giden memurun izni amiri tarafından onaylanmak zorunda olacak. Ayrıca, Askerlik hizmeti için işten ayrılan her genç kıdem için şartları uygunsa tazminatını talep edebilecek.

YARGITAY AÇIKLAMASI

Yargıtay’ın hüküm metninde, “Askerlik görevini bedelli olarak yapmak isteyen işçi, iş akdini “askerlik” nedeniyle feshederse kıdem tazminatını hakkedecektir.” kararı yer aldı. Bu karara göre vatani görevini yapmak için işinden ayrılması gereken her çalışan, diğer şartları da sağlıyorsa kıdem tazminatı alabilecek.”

MEMURLAR İÇİN BEDELLİ ASKERLİK KARARI

Kamu kurumlarında çalışan devlet memurları için Yargıtay tarafından alınan kararda ise bedelli askerlik yapacak memurlar 30 gün boyunca aylıksız izinli sayılacak. Ayrıca bedelli askerlik yapacak kamu personellerinin bu izinleri amirleri tarafından onaylanmak zorunda olacak. 

BEDELLİ ASKER KIDEM TAZMİNATINI TALEP EDEBİLECEK

Askerlik hizmeti için işten ayrılan her genç kıdem için şartları uygunsa tazminatını talep edebilecek. Kıdem tazminatı talep edebilmesi için o işyerinde en az bir yıllık hizmetinin olması gerekiyor.

Bir yıldan fazla hizmeti olan çalışanlar askerlik sevk belgesi ile işyerlerine müracaat ederek kıdem tazminatlarını talep edebilirler. Bedelli olarak askerlik hizmetlerini yerine getirecek kişiler de sevk belgesini işyerlerine sunarak kıdem tazminatlarını talep edebilecekler.Bir önceki bedelli askerlik düzenlemesinde 30 günlük hizmet süresi bulunmadığından bu kişilerin işten ayrılmaları ya da tazminat talep etmeleri gibi bir imkanları yoktu. Ancak 30 günlük hizmet şartından dolayı dileyen kıdem tazminatını talep ederek iş akdini sonlandırabilecek.

İŞTEN AYRILMADAN ASKERLİK YAPILABİLECEK Mİ?

Öncelikle mevcut işinde yıllık izin hakkı mevcut olan sigortalılar bu hakkını kullanabilecekler. İzin hakkına sahip personellerin yıllık izin alacaklarını işverenlikleriyle mutabık kalmak kaydıyla bedelli süresine saydırabilirler.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR?

Bedelli askerlik ücreti 30 Haziran 2020 saat 18.00’e kadar 35 bin 54 lira 64 kuruş olarak belirlendi. 01 Temmuz-31 Aralık 2020 (dahil) arasında ödenecek bedel ayrıca duyurulacak.

BEDELLİ ASKERLİK KAÇ GÜN YAPILACAK?

Bedelli askerlik uygulamasından yararlanacak vatandaşlar, toplam bir ay temel askerlik hizmeti alacak. Süre sonunda vatandaşların askerlik yükümlülükleri kalmayacak.

BEDELLİ ASKERLİK YAŞ SINIRI KAÇ?

2001 doğumlu ve bu doğumla yoklamaya tabi daha yaşlı yükümlüler ile askerliği ertelenmiş olanlardan (erteleme başlangıç tarihinden önce yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar hariç) erteleme süresi içerisinde başvuru işlemlerini tamamlayanlar bedelli askerlikten yararlanabilecek. 2020 yılı celp ve sevk dönemlerinde sınıflandırılmış yükümlülerden erteleme hakkı olmayanların müracaatları kabul edilmeyecektir. 2020 yılı celp ve sevk dönemlerinde sınıflandırılmış yükümlülerden erteleme hakkı olmayanların müracaatları kabul edilmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir