Gündem

Son dakika! Çok daha büyük deprem gelebilir uyarısı yapıldı!

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Van’da meydana gelen son dakika depremleri değerlendirdi. Aynı gün iki defa 5,8 şiddetinde deprem olması hakkında uyarıcı açıklamalarda bulunan Görür, Van ilinin üzerinde bulunduğu fay hattının karakteristik özelliklerinde değinerek önemli açıklamalarda bulundu. Görür, bahse konu fay hattı üzerinden, çok daha büyük bir deprem gelebileceğine işaret ederek, özellikle Van’ın Başkale ilçesinde ikamet edenleri uyardı.

Naci görür, son dakika meydana gelen Van depremlerini şöyle değerlendirdi;

BÜYÜK DEPREM UYARISI

“Bu fay uzunluğu itibariyle 5,8’den daha büyük deprem üretebilir. Başkale’nin şehir merkezinde dikkatli olunmalı. Arkadaşlar, bu Van/Başkale depreminden sonra gelin başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm hükümet yetkililerine, tüm muhalefete, tüm aydınlarımıza, tüm halkımıza, kısaca tüm yurtseverlere şunu haykıralım: lütfen ama lütfen bugünden sonra en büyük ulusal projemiz… Deprem kuşaklarımızda kentsel dönüşü olsun. Ülke olarak bazı eksiklikleri sineye çekeriz, yeter ki artık insanlarımız ölmesin. Birbirimize yazalım, duyuralım bunu. Zaten hükümet de bu yolda bir adım atmıştı’’ dedi. Deprem uzmanı konuşmasını şöyle sürdürdü;

FAY HATTININ TAMAMI KIRILMAMIŞ OLABİLİR!

‘’Arkadaşlar, Kandilli deprem lokasyonunu düzeltmiş. Önceden gönderdiğim haritaya bakın. Deprem Başkale Fayının kuzeydoğu ucunda (BşF). Bu fay uzunluğu itibariyle 5.8’den daha büyük deprem üretebilir. Dolayısıyla tamamı kırılmamış olabilir. O zaman Başkale’nin şehir merkezinde ve çevresinde dikkatli olunmalıdır. İleriki günlerde fayın güneybatısı da hareketlenebilir. Ayrıca Hasan Timur Fay zonunda (HFZ) Muradiy’ye doğru olan yerleşimler için de dikkat edilmelidir’’ ifadelerini kullandı!..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir