Gündem

İBB’de büyük hırsızlık! Sahte evraklarla zimmetine 1 milyon lira geçirdiği ortaya çıktı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’de (İBB) skandal bir hırsızlık yaşandığı öğrenildi. İBB’de 17 yıldır görev yapan Savaş I. Adındaki bir ekonomistin, sahte evraklarla kendi zimmetine tam 1 milyon 695 TL para aktardığı ortaya çıktı. Mali Hizmetler Daire Başkanlığı’nda görev yaptığı bildirilen 46 yaşındaki hırsız Savaş I., suçunu itiraf etti.

ÇALDIĞINI İTİRAF ETTİ

Milliyet’ten Elif Altın’ın haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, savcılığa sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, 46 yaşındaki Savaş I.’nın çalıştığı birimde ödeme belgelerini kontrol ve düzenleme görevi ile birimlerden gelen ödeme evrakını kontrol ve gerekli diğer işlemleri birim amiri ve muhasebe yetkilisinin onayına sunarak söz konusu ödemelerin yapılmasını sağlayan evrakları düzenlediği belirtildi.

ÖDEMELERİ ZİMMETİNE GEÇİRDİ

Suç duyurusu dilekçesinde, Savaş I.’nın birimlerden gelen evrakları kimi zaman ilgili birim harcama yetkilisi ve gerçekleştirme görevlilerinin imzalarını taklit ederek kimi zaman sahte evrak üreterek kimi zaman da evrak değiştirerek gerçek dışı ödeme belgeleri oluşturup, söz konusu bu işlemler ile sıralı amirlerini yanıltarak gerçekten gönderilmesi gereken kişi veya kurum yerine kendisi tarafından bildirilen ve kendisi tarafından tanınan kişilerin hesabına aktarılmasını sağladığı, daha sonra da bu ödemeleri zimmetine geçirdiği ifade edildi.

DÜRÜSTLÜĞÜMLE TANINIYORUM

“Savaş I. polise verdiği ifadesinde, “17 yıllık memuriyet hayatımda dürüstlüğü ile tanınan bir insan olarak yaptığım bu yüz kızartıcı suçtan dolayı her ne kadar zararı telafi etsem de çok pişmanlık duyuyorum.

Ben 2019 başında emekli olacaktım ama bu yöneticiler işlerin yoğunluğunu benim üzerime attıkları için emekli olmamı istemediler ve emekli olmama mani oldular. Keşke emekli olup tazminatımı alsaydım da buna muhtaç olmasaydım. Devletin zararını telafi ettiğimi düşünüyorum” dedi.

18 USULSÜZ İŞLEM YAPILMIŞ

İBB Hukuk Müşavirliği Teftiş Kurulu hazırladığı raporda, Savaş I.’nın 18 usulsüz işlem ile toplamda 1 milyon 695 bin 176 TL’lik sahte evrak tanzim ettiği, İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile borç-alacak ilişkisi olmayan şahıslara gönderildiği kanaatine varıldığını belirtti. Kaynak: İBB’de büyük vurgun: 17 yıldır çalışan ekonomist hesabına 1 milyon 695 lira geçirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir