Gündem

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı! 18 kişi coronavirüs şüphesi ile karantinaya alındı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Coronavirüs salgını nedeniyle sınır bölgelerinde incelemelerde bulunmak üzere Ağrı’ya gitti. Bugüne kadar toplam 60 kişinin Van Gürbulak’ta corona virüsü şüphesi ile karantinaya alındığı söyleyen Koca, “Soğuk algınlığı belirtisi olan 3 kişiyi hastaneye aldık. Kum ve Meşed ile bağlantılı olanları ayrı bir ünitede barındırıyoruz” dedi. 

Bakan, bu 3 kişiyle birlikte toplam 18 kişinin Doğubayazıt’ta coronavirüs şüphesi ile şuanda karantina altında tutulduğunu dile getirdi. Koca, bu kişilerde ateşin 38 dereceyi geçmediğini, öksürük olduğunu söyledi.

İran’da bulunan Türk vatandaşlarını uyaran bakan, “Sınırları zorlamayın. Gelecek vatandaşlarımız 14 gün gözlem altında tutulacaklarını bilmeli” dedi.

TÜRKİYE’DE KORONAVİRÜS VAR MI?

İran’da Coronavirüs görülen vaka sayısı ve ölü sayısının giderek arttığını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Hem kara hem hava hem de demiryoluyla ilgili tedbirlerimizi yoğunlaştırmıştık. Riskli kişileri karantina altına almıştık, iki gün sonra da geçişleri durdurmuştuk. Bu süreçte gelmek İran’dan gelmek isteyen vatandaşlarımız var. Özellikle karayoluyla gelmek isteyen vatandaşlarımıza sahra hastaneleri kurarak, sağlık taramaları yaparak, herhangi bir soğuk algınlığı belirtisi olan kişileri karantina altına alarak, özellikle Kum’dan geçen vatandaşlarımızı 14 günlük izolasyon altına almaya ve burada özellikle 24-48 saat takip edip, sağlıklı olduklarına bilim kurulu onayı alındıktan sonra 14 gün izolasyon altında tutmak istiyoruz. Bu sebeple sınırda oluşturduğumuz sahra hastanelerini yerinde görmek, var olan eksiklik varsa gidermek amacıyla bugün gelmiş oldum. Sahra hastanesini ve üniteleri inceledim.

Takip ettiğimiz 60 kişinin olduğunu, sadece soğuk algınlığı olduğunu, bunun da 3 kişide olduğunu, Kum geçmişi olan kişileri ayrı yerde gözlem altında tuttuğumuzu söyleyebilirim. Toplam 18 kişi Doğubazayıt’taki hastanemizde gözetim altında. Bütün bunları tedbir amaçlı yapıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir