Gündem

Otobüsler için yıl sonuna kadar sıkıyönetim ilan edildi!

Emniyet Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eşgüdüm Kurulunun 5. toplantısına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

2019 yılında motorlu taşıt sayısının Türkiye’de 2011 yılına göre yüzde 44, sürücü sayısının yüzde 34, genel nüfus sayısının ise yüzde 11.3 arttığını açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ölümlü kazalarda yüzde 32.2, kaza yeri ölümlerinde yüzde 34.2 azalma sağlandığını duyurdu.

İNSANLARIN HAYATLARINI TEHLİKEYE ATAMAZSINIZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, “Bilhassa uykusuzluk ve dikkat dağınıklığını önüne geçmek için sürücüyü araçtan indirmek suretiyle denetimler yaptık. Otogar çıkışlarında, şehirlerarası yollarda denetimler gerçekleştirdik. Ancak bugün elimizde şöyle bir tablo var. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir tablo yok. Çünkü dünyada en güvenli yolculuğu otobüs yolculuğudur. Türkiye’deki tüm araçların 1.2’si kazaya karışmaktadır. Tüm otobüsler içerisinde kazaya karışanların oranı ise yüzde 2.8’dir. Bu rakam burada kalmıyor, daha felaket bir rakam var. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan tüm otobüsler içerisinde kazaya karışanların oranı ise yüzde 6.4. Yani şehirler arası otobüslerin kazaya karışma oranı, Türkiye’deki araçların 6 katı kadardır. Bunu buradan ifşa ediyorum ki herkes sorumluluğunu yerine getirsin. İnsanların hayatını tehlikeye atamazsınız, biz attırmayacağız.” dedi.

YIL SONUNA KADAR SIKIYÖNETİM İLAN EDİLDİ

“Şu ‘Bir şey olmaz’ kafasından çıkmalarını istiyoruz.” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kar yağıyor, tipi vuruyor yoldaki diğer tüm araçlar teyakkuz halinde, hızlarını indiriyorlar ama bakıyorsunuz yolcu otobüsü hiç sürüş emniyetine dikkat etmeden bakmadan, Allah ne verdiyse basarak yola devam ediyor. Bir otobüste 40-50 kişi var. Allah göstermesin bir otobüs kazası haberi 40-50 ailenin hayatını karartabilir. Böylesine büyük bir sorumluluk varken, sektörün hala bu rakamlarda gezinmesi, beklediğimiz standartlara gelmemesi, bizim açımızdan kabul edilebilir bir mesele değildir. Otobüsler açısından mart ayından itibaren yıl sonuna kadar ölçekleyebileceğimiz tüm yerlerde sıkıyönetim ilan edilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Bakan Soylu şöyle konuştu:

Kimse kusura bakmasın bizim buna sabrımız kalmadı. Yani artık dolayısıyla onlara çağrıda bulunuyorum; üzerlerine düşen yükümlülükleri yerine getirsinler. Eğer bu yükümlülükleri yerine getirmezlerse, trafik kazalarına karışma oranı, riskli araç sürme oranı ve yaptıkları hataları kamuoyuyla tek tek paylaşacağız. Onlardan fazla bir şey istemiyoruz, yeni bir keşif de beklemiyoruz. Dünya nasıl yapıyorsa öyle yapsınlar. Şoförlerinin uyku durumlarını, araçlarının bakımlarını ve denetimlerini standartlara uygun gerçekleştirsinler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir