Ekonomi

Cep telefonlarına yeni vergi getirildi!

Türkiye’de üretilen veya yurt dışından ithalat yoluyla getirilen tüm cep telefonlarına yeni bir vergi daha getirildi. 

Fikir ve Sanat Eserlerinin Çoğaltılmasına Yarayan Teknik Cihazlar ile Boş Taşıyıcı Materyallerin İmalat veya İthalatında Yapılacak Kesinti Oranlarının Belirlenmesine İlişkin Karar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karar ile cep telefonlarından alınan vergilere, yüzde 1’lik ek “kesinti” uygulanacak.

YÜZDE 1’İ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI’NA

Resmi Gazete’de cep telefonlarını ifade eden ve Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) numarası 8517.12.00.00.11 olan cihazlar için belirlenen kesinti oranı yüzde 1 oldu.

Kararda, bu oranda vergi uygulanacak olan eşyalar ise şu şekilde tanımlandı: Telefon cihazları (hücresel ağlar için veya diğer kablosuz ağlar için olan telefonlar dahil); ses, görüntü veya diğer bilgileri almaya veya vermeye mahsus diğer cihazlar (kablolu veya kablosuz ağlarda iletişime mahsus cihazlar dahil).

Buna göre cep telefonun üretimi yapanlar ile ithal edenler, imalat / ithalat bedeli üzerinden yüzde 1 orandaki tutarı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hesabına yatırmakla sorumlu olacak.

Vergi Uzmanı Ozan bingöl şu değerlendirmede bulundu;

”Değerli arkadaşlar, bugün telefonlara yeni bir vergi (kültür bakanlığı payı) daha getirildi. Cep telefonlarında TRT payı, ÖTV, KDV’den sonra %1’de fikir ve sanat eserlerini çoğaltmaya yarayan cihazlar hakkında kesinti geldi. Yürürlük tarihi 19 Mart. Verginin vergisinin vergisi…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir