Gündem

Erdoğan Putin görüşmesi sona erdi! Ateşkes sağlandı!

İç savaşın, şiddetin ve terörün 9 yılı aşkın bir süredir bitmek bilmediği Suriye’de son günlerde artan gerilimi çözüme kavuşturmak için en kritik görüşme bugün Moskova’da gerçekleştirildi. 38 askerin şehit düşmesinin ardından ilk kez bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılan görüşme 5 saat 40 dakika sürdü.

Erdoğan-Putin görüşmesi sonrasında ateşkes sağlandı! işte ayrıntılar… 

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Sayın Putin’e nazik daveti için teşekkür ediyorum. Kritik gelişmelerin cereyan ettiği bir dönemde Sayın Putin’le bir araya gelmekten memnuniyet duyuyorum.
Bugünkü görüşmemizde İdlib’deki gelişmeleri ele aldık. 6 saat süren bir çalışma yaptık. Benzer veya farklı düşündüğümüz tüm konuları müzakere ettik.

Türk-Rus ilişkilerinin köklü bir tarihi vardır. Bu tarih halkın karşılıklı etkileşiminin de tarihidir. Bu ilişkileri ortak çıkar temelinde ilerletmek en büyük arzumuzdur.

Diplomatik ilişkilerin 100. yılını kutladığımız bu sene de Sayın Putin’i ülkemizde ağırlamak istiyoruz.

Soçi mutabakatına göre İdlib Geginliği Azaltma Bölgesi muahafaza edilecek ve statükonun korunması için tüm tedbirleri alacaktık. Rejimin saldırıları İdlib’deki sükuneti bozmuştur. İdlib’deki mutabakatın bozulmasının bir numaralı sorumlusu rejimdir. Bu bölgede yaşayan 4 milyon kişinin terörist ilan edilip bombalanmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Rejimden kaçan ve sayıları 1.5 milyonu bulan bölge halkı sınırımıza dayanmıştır. Rejimin buradaki amacının Türkiye’yi zora sokmak olduğu açıktır.

Gözlem noktaları sahadaki noktaları kontrol etme değil, ateşkesi takip etmekle yükümlüdür. Bir süre önce İdlib’e ilave askeri birlikler gönderdik. Artık hem rejimin saldırganlığını engellemek hem de aşırı gruplarla mücadele için sahada daha aktif rol aldık. Rejimin askerlerimize yöenlik saldırılarıonın ardından İdlib’de yeni bir statü kaçınılmaz hale gelmiştir.

Rusya ile aramızdaki işbirliği ruhu Suriye’de çözüme emsalsiz bir katkı sağlamıştır.

Bizimle hemfikir olduğuna inandığımız Rusya’nın rejimin işbirliğimizi zedeleyecek eylemlerine göz yuımmmayacağına inanıyorum. Öncelikle en kısa sürede ateşkesi gerçekleştirecek ardından birlikte kararlaştıracağımız diğer adımları süratle atacağız.

Bu gece gece yarısı itibariyle ateşkes yürürlüğe girecektir. Ateşkesin kalıcı hale getirilmesi için çalışmalarımız sürecektir. İhtiyaç sahibi Suriyelilere yardım için birlikte çalışacağız.

Türkiye bu süreçte rejimin yapabileceği her türlü saldırıya tüm gücüyle cevap verme hakkını saklı tutacaktır. Bu süreç içerisinde mevkidaşımla irtibat halinde olacağız.

Türkiye bölgedeki inisiyatiflerini sürdürmekte kararlıdır. Cenevre’de kurulan siyasi çözüm masasının kalıcı barış için yegane fırsat olduğunu vurgulamak istiyorum.

Putin’in açıklamalarından satır başları:

Bu yıl içerisinde 3.sü olan görüşmemizi gerçekleştirdik. Aramızdaki şahsi temasımız ikili ilişkilerimize çözüm bulma imkanı sağlıyor.

İdlib’de terör unsurları aktivitelerini ciddi bir biçimde artırdı. Düzenli olarak saldırılarını artırmışlardır. 1 Mart tarihinde ÇNRA sistemiyle bir saldırı girişimi yaşandı. Yılbaşından bu yana Hmeymim’e saldırı sayısı 15. Fiilen militanlar yeni çatışmaları tetiklediler.

Türk askerler arasında da kayıplar var. Bu vesileyle taziye dileklerimi yinelemek istiyorum. Türkiye ile bazen görüş ayrılıklarımız oluyor ama kritik durumlarda ortak noktalar bulmayı başarıyorduk. Çözümler üretiyorduk. Bugün de öyle oldu. Bugün ülkelerimizin Astana formatındaki çalışmaları devam ettirmeye niyeti olduğunu bildiriyoruz.

Suriye’nin egemenliğinden ve toprak bütünlüğünden yanayız. Uluslararası terör örgütleriyle mücadelede kararlıyız.

Bugün 6 saatlik görüşme sonucu ortak bir belge hazırladık. Bu belgenin çatışmaların durdurulması ve sivillerin azaplarına son verilmesine yardımcı olacağına inanıyorum.

Ben Sayın Cumhurbaşkanına Moskova’ya geldiği için teşekkür ediyorum.

İşte Çavuşoğlu’nun açıkladığı anlaşma maddeleri:

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 saat 00:01’den itibaren durdurulacaktır.

M4 karayolunun kuzey ve güneyinde 6 kilometre derinliğinde koridor açılacaktır.

15 Mart’ta Rusya ile Türkiye ortak devriye faaliyetine başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir