Gündem

Meteoroloji akşam saatlerinde duyurdu: Uyarılar peş peşe geldi! Çok kuvvetli hem fırtına hem sağanak geliyor!

Bugün ve yarın Meteoroloji ülke genelinde meydana gelecek hava durumu tahminleri Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşıldı.

Yapılan son değerlendirmenin ardından herkesin merak ettiği hava durumu nasıl olacak? sorusunun cevabı da ortaya çıktı.

HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, “Doğu Akdeniz, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Antalya, Karaman ve Niğde çevreleri ile Sivas’ın doğu ilçelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Cuma) Doğu Akdeniz ile Malatya, Elazığ, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (30-75 kg/m2) olması bekleniyor. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde Marmara’nın doğusu ile Karadeniz kıyılarında yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.” denildi.

Ayrıca hava sıcaklığı ve rüzgarla ilgili olarak, “Ülkemizin doğu kesimlerinde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.Genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, bu gece saatlerinden itibaren Hatay ve Osmaniye çevrelerinde, yarın (Cuma) öğle saatlerinden itibaren Kahramanmaraş, Gaziantep ve Kilis’de doğu yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına (60-80 km/saat, Hatay’ın batı ilçeleri ile Osmaniye ve Kahramanmaraş illerinin doğusunda yer yer 100 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.” ifadeleri yer aldı.

METEOROLOJİ SON UYARILARI YAYIMLADI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından son uyarılar şöyle:

UYARILAR PEŞ PEŞE GELDİ

KUVVETLİ SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

Yapılan son değerlendirmelere göre; yarın (Cuma) Doğu Akdeniz ile Malatya, Elazığ, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (30-75 kg/m2) sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın bu gece saatlerinden itibaren Hatay ve Osmaniye çevrelerinde, yarın (Cuma) öğle saatlerinden itibaren Kahramanmaraş, Gaziantep ve Kilis’de doğu yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına (60-80 km/saat, Hatay’ın batı ilçeleri ile Osmaniye ve Kahramanmaraş illerinin doğusunda yer yer 100 km/saat) eseceği tahmin edildiğinden yaşanabilecek ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

TOZ TAŞINIMI UYARISI

Ülkemizin güneydoğu kesimlerinde görülecek toz taşınımı hadisesinin bugün akşam saatleri ile yarın sabah saatleri arasında Güneydoğu Anadolu Bölgesinin batısı (Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa) ile Doğu Akdeniz’de (Hatay, Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş) etkili olması beklendiğinden hava kalitesi ve görüş mesafesinde azalma, ulaşımda aksamalar ile yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

EVLERİNİZDEN ÇIKMAYIN

Ayrıca MGM tarafından yapılan uyarılar sonrasında uzmanlar gerekmediği takdirde belirtilen bölgelerde özellikle hamile, yaşlı ve çocukların evlerden çıkmaması gerektiği uyarısında bulundu. 

BÖLGELERİMİZDE HAVA NASIL OLACAK?

MARMARA

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

BURSA 5°C, 20°C

Parçalı ve az bulutlu, bu gece ve yarın sabah saatlerinde yer yer puslu ve sisli

EDİRNE 4°C, 23°C

Az bulutlu ve açık

İSTANBUL 8°C, 17°C

Parçalı ve az bulutlu, bu gece ve yarın sabah saatlerinde yer yer puslu ve sisli

KOCAELİ 5°C, 20°C

Parçalı ve az bulutlu, bu gece ve yarın sabah saatlerinde yer yer puslu ve sisli

EGE

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

DENİZLİ 11°C, 23°C

Parçalı ve az bulutlu

İZMİR 11°C, 23°C

Az bulutlu

KÜTAHYA 4°C, 19°C

Parçalı ve az bulutlu

UŞAK 7°C, 21°C

Parçalı ve az bulutlu

AKDENİZ

Parçalı çok bulutlu, Doğu Akdeniz ile Antalya çevrelerinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın Doğu Akdeniz’de yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; gece saatlerinden itibaren Doğu Akdeniz’de doğu ve kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetli ve fırtına (60-90 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

ADANA 18°C, 20°C

Parçalı, zamanla çok bulutlu, kuzey kesimleri ile zamanla il genelinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

ANTALYA 16°C, 22°C

Parçalı bulutlu, yarın hafif sağanak yağışlı

HATAY 17°C, 19°C

Parçalı, zamanla çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı

ISPARTA 7°C, 17°C

Parçalı bulutlu

İÇ ANADOLU

Parçalı, zamanla güney ve doğusunun çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren Karaman ve Niğde çevreleri ile Sivas’ın doğu kesimlerinin aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA 7°C, 21°C

Parçalı ve az bulutlu

ESKİŞEHİR 5°C, 20°C

Parçalı ve az bulutlu

KONYA 9°C, 17°C

Parçalı bulutlu

SİVAS 7°C, 16°C

Parçalı, zamanla çok bulutlu, gece saatlerinde doğu ilçeleri hafif yağmurlu

BATI KARADENİZ

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde kıyılarında yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor

BOLU 4°C, 22°C

Parçalı ve az bulutlu

DÜZCE 6°C, 25°C

Parçalı ve az bulutlu

KASTAMONU 1°C, 22°C

Parçalı ve az bulutlu

ZONGULDAK 8°C, 19°C

Parçalı ve az bulutlu, bu gece ve yarın sabah saatlerinde yer yer sisli ve puslu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve az bulutlu, doğusunun yer yer çok bulutlu, gece saatlerinde Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin hafif yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde kıyı kesimlerde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

BAYBURT 3°C, 14°C

Parçalı ve çok bulutlu, bu gece saatlerinde yağmurlu

SAMSUN 8°C, 14°C

Parçalı ve az bulutlu, bu gece ve yarın sabah saatlerinde kıyı kesimleri yer yer pus ve sisli

TOKAT 8°C, 22°C

Parçalı yer yer çok bulutlu

TRABZON 9°C, 14°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde iç kesimleri yağmurlu, bu gece ve yarın sabah saatlerinde kıyı kesimleri yer yer pus ve sisli

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın öğle saatlerinden sonra Malatya ve Elazığ çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

ERZURUM 2°C, 8°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde yağmurlu

KARS 2°C, 11°C

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde hafif yağmurlu

MALATYA 8°C, 16°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın öğle saatlerinden sonra yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

VAN 1°C, 8°C

Parçalı ve çok bulutlu, yarın hafif yağmurlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın öğle saatlerinden sonra Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

DİYARBAKIR 8°C, 15°C

Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

GAZİANTEP 10°C, 14°C

Parçalı çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın öğle saatlerinden sonra yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

SİİRT 11°C, 17°C

Parçalı çok bulutlu, yarın aralıklı sağanak yağışlı

ŞANLIURFA 13°C, 17°C

Parçalı çok bulutlu, yarın aralıklı sağanak yağışlı

DENİZLERDE HAVA

Doğu Akdeniz’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ

Hava Durumu: Parçalı az bulutlu, Rüzgâr: Kuzey ve kuzeydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/sa), öğle saatlerinden itibaren 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, Görüş: İyi.

MARMARA

Hava Durumu: Parçalı az bulutlu, Rüzgâr: Kuzey ve kuzeydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/sa), öğle saatlerinden itibaren 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, Görüş: İyi.

EGE

Hava Durumu: Az bulutlu, Rüzgâr: Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa), öğle saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/sa); Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/sa), Dalga: 1,5 ila 2,5m, Görüş: İyi.

AKDENİZ

Hava Durumu: Çok bulutlu, Rüzgâr: Batı Akdeniz’de doğu ve kuzeydoğu, batısı kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa); Doğu Akdeniz’de kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa), akşam saatlerinden sonra 4 ila 6 (30-50 km/sa) zaman zaman 7 (60 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, akşam saatlerinden sonra doğusu 2,0 ila 3,0m, Görüş: İyi.

VAN GÖLÜ

Hava Durumu: Parçalı bulutlu, Rüzgâr: Doğu ve güneydoğudan zaman zaman kuzeydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,5m, Görüş: İyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir