Gündem

Son dakika! Cezaevlerinde açık görüş dahil tüm ziyaretler sınırlandırılacak!

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, bugün son dakika bir açıklamada bulundu. Türkiye’de Koronavirüs salgınına karşı alınacak tedbirler arasında, cezaevlerine mahkum aileleri tarafından yapılan ziyaretlere sınırlama getirileceğini bildirdi. Kapalı cezaevlerinde ayda bir kere, açık ceza evlerinde hafta bir yapılan açık görüş ziyaretlerinde ve kapalı cezaevlerinde hafta bir defa kapalı ziyaret görüşlerine sınırlama getirileceğini bildiren Adalet Bakanı Gül, korona virüsüne karşı alınan acil eylem planlarını anlattı.

Cezaevlerinde korona virüs salgınına karşı yapılacak acil eylem planları hakkında açıklama yapan Gül şu ifadeleri kullandı;

NİSAN AYI SONUNA KADAR İPTAL EDİLDİ

Herhangi bir zorunluluk bulunmadığı müddetçe yurt dışına ziyaretler ve yurt dışından gelen heyet ziyaretlerinin kabulü nisan ayı sonuna kadar iptal edildi.

Bakanlık bünyesinde gerçekleştirilecek toplantı, eğitim, seminer gibi bütün toplu faaliyetler yine nisan ayı sonuna kadar iptal edildi.

Yurt dışından gelen personel, Corona virüsü testleri ve ilgili tetkiklerin yapılması için sağlık kurumuna yönlendirilmekte olup personelin yurda giriş yaptığı andan itibaren ilk 14 günü raporlu olarak geçirmesi takip edilmektedir.

CEZAEVİ RİNG ARAÇLARINDA DEZENFEKTE UYGULAMASI

Adliyeler, Bakanlık merkez teşkilatı, ilgili kurumlar ve ceza infaz kurumları dahil bütün binalarda, ring ve servis araçlarında dezenfeksiyon ve temizlik işlemleri rutin olarak yapılmakta olup bütün bina girişlerinde dezenfektan aparatları bulundurulmaktadır. Ayrıca hijyen noktasında farkındalığın artırılması amacıyla personele eğitim verilmekte ve vatandaşlara yönelik duyurular yapılmaktadır.

Adalet Bakanlığının acil eylem planının ilk aşaması kapsamında ceza infaz kurumlarında uygulanan tedbirler de kamuoyuna duyuruldu. Bu tedbirler şöyle:

CEZAEVLERİNDE KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

Kuruma ilk kabul işlemleri esnasında hastalık belirtisi gözlemlenen tutuklu ve hükümlüler, hastanelere sevk edilerek, sağlık raporları doğrultusunda ceza infaz kurumlarına kabul edilmektedir.

İlk kabul işlemleri, tutuklu ve hükümlülerin son dönemde yurt dışına gidip gitmediği kolluk marifetiyle tespit edildikten sonra yapılmaktadır.

Son dakika! Cezaevlerinde açık görüş dahil tüm ziyaretler sınırlandırılacak!

CEZAEVLERİNDE KORONA VİRÜSÜ VAKASI GÖRÜLDÜ MÜ?

Yüksek ateş, öksürük gibi rahatsızlıkları gözlemlenen tutuklu ve hükümlülerin, gecikmeksizin hastaneye sevki sağlanmakta, tedavileri tamamlanan ve test sonuçları negatif çıkanlar kuruma kabul edilmektedir. Şu ana kadar ceza infaz kurumlarımızda Corona virüs testi pozitif çıkan tutuklu ve hükümlü bulunmamaktadır.

Hastalık belirtisi gözlemlenmeyen ilk kez kuruma gelen tutuklu ve hükümlüler ise imkanlar dahilinde 14 gün süreyle ayrı bir bölümde tutulmaktadır.

Son dönemde yurt dışına çıkmış olan yabancı ve Türk vatandaşı ziyaretçilerin tutuklu ve hükümlüleri ziyaret etmesine izin verilmemektedir.

AÇIK GÖRÜŞ DAHİL ZİYARETLER SINIRLANDIRILACAK

Gerekli görüldüğü takdirde açık görüş dahil bütün ziyaretlerin kademeli olarak sınırlandırılması planlanmaktadır.

Bütün ceza infaz kurumları için yeteri kadar ateş ölçer, dezenfektan ve temizlik malzemesi temin edilmiş olup salgın ihtimaline karşı bütün ceza infaz kurumlarında ilk müdahale esnasında gerekli olan tulum, maske, eldiven, gözlük, galoş, bone ve sıhhi önlük ihtiyacı giderilmiştir.

Son dakika! Cezaevlerinde açık görüş dahil tüm ziyaretler sınırlandırılacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir