Ekonomi

Türkiye ve Çin arasında 5 milyar dolarlık anlaşma sağlandı

Çin İhracat ve Kredi Sigortası Kurumu, hazırlanan mutabakat belgesi doğrultusunda Çinli yatırımcılar,Türkiye Varlık Fonu’na ait madencilik, petrokimya ve enerji sektörlerinde yapılan projelere müteahhit ve finansal kuruluşları hakkında öneride bulunacak.

Çin İhracat ve Kredi Sigortası Kurumu (Sinosure) ve Türkiye Varlık Fonu (TVF), bu iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ve yatırım birlikteliğini ilerletmek amacıyla 5 milyar dolarlık bir mutabakat belgesine imza attılar.

Türkiye Varlık Fonu (TVF) yaptığı açıklamalara göre, iki ülkenin imza attığı mutabakat belgesi doğrultusunda Çin İhracat ve Kredi Sigortası Kurumu, TVF’nin cari açığın azaltılmasına yönelik Çinli yatırımcılar, enerji, madencilik ve petrokimya sektörleri için müteahhit ve finansal kuruluşları önerecek. Buna ek olarak da Sinosure, bu projelerin bağlı olduğu bütçe şartlarını göz önüne alarak 5 milyar ABD dolara kadar çıkan sigorta desteğinde de bulunabilecek.

Türkiye Varlık Fonu, kısa bir süre önce yapılan ve bu üç önemli sektöre ilişkin olan yatırım planlarının yanında lojistik altyapı yatırımlarına destekte bulunacağını açıklamıştı.

“HER SEKTÖRDE BERABERLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRİYORUZ”

Türkiye Varlık Fonu Üst Yöneticisi Zafer Sönmez, Türkiye’nin Çin gibi başarılı bir ticaret ortağıyla beraber çalışmasını desteklemekten büyük mutluluk duyduklarını aktardı. Sönmez, ” Dünya genelini etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) salgınının oluşturduğu bu kaotik ortamda, iki ülkenin mutabakat belgesine imza atılması iki ülkenin de ne kadar istekli ve güçlü olduğunu gösteriyor.” açıklamasında bulundu.

Çin İhracat ve Kredi Sigorta Kurumu (Sinosure) Üst Yöneticisi Wang Tingke ise, “Türkiye’nin ‘Orta Koridor’ projesi ile Çin’in ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesi gittikçe büyüyüp ilerledikçe Türkiye ve Çin arasındaki finansal, ticari ve ve yatırım sektörlerindeki beraberlik de güçleniyor. Sinosure ve TVF arasında kurulan beraberlik kuvvetlendirecek bu 5 milyar dolarlık mutabakat belgesi ile aramızdaki ilişkiyi ve uyumu devam ettireceğimizi düşünüyoruz.” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir