Dünya

Salgınla mücadele eden o profesör Türkleri uyardı: Sakın evden çıkmayın!

Salgın her geçen gün daha da büyük boyutlara ulaşıyor. Hastalığın çıktığı Çin’de şu anda hayat normale dönmek üzere. Hayatın normale dönmesi için Koronavirüs Mücadele Kurulu’nda çalışan Profesör Lanjuan, SARS virüsünün durdurulması konusunda kilit isim olarak nitelendiriliyor. Lanjuan’ın aynı başarıyı koronavirüs salgınında da göstermesi bekleniyor.

Salgınla mücadele eden o profesör Türkleri uyardı: Sakın evden çıkmayın!

İLK ÖNLEM EVDE KALMAK

Daha önceki virüsler de evde kalmanın büyük felaketleri önlediğini söyleyen Lanjuan aynı önlemi koronavirüste de aldıklarını açıkladı. Lanjuan, “003 SARS salgını Zhejiang Eyaleti’nde ilk kez görüldüğünde bununla mücadele eden ekipteydim. Kısa zaman içinde iki farklı ekiple bir yandan hastaları iyileştirmeye diğer yandan hastalığın karakteristik belirtileriyle hangi insanlarda yüksek tesir gösterdiğini araştırmaya başladık. Alınacak en büyük önlemin bu süreçte evde kalmak olduğunu ilk kez o zaman resmi raporlarıma yazdım. 2013’te kuş gribi salgınında Yangtze Deltası’nın izole edilmesine dair rapor hazırladım. Çin hükümeti bu raporu hızla hayata geçirdi. Hastalığın kaynağına yani hayvan pazarlarına ulaştığımızda hükümet tüm hayvan pazarlarını da kapattı. Böylece salgını durdurduk. Koronavirüs salgını çıktığında daha önceki deneyimlerimiz hiç tartışmasız alınacak ilk önlemin evde kalmanın zorunlu hale getirilmesi olduğunu göstermişti bizlere” diyerek salgınla ilgili ciddi önlemlerin alındığını söyledi.

Salgınla mücadele eden o profesör Türkleri uyardı: Sakın evden çıkmayın!

TÜRK HALKINA SESLENDİ

Profesör, Türk halkına da ciddi uyarılarda bulundu. Virüsün ülkemize giriş yapmasıyla itibaren alınan önlemlerde arttı. Çin’deki salgını durdurmayı başaran Lanjuan, Türk halkına, “Hükümet de bu önlemin deneyimle farkında olduğu için hızla sonuca ulaşabildik. Bugün artık salgını Çin’de büyük ölçüde durdurmayı başardık. Türk halkına sesleniyorum; Salgının durması için evde kalmak çok önemli. Siz de bu 3 hafta evden çıkmayın. Virüs salgını yükselme eğilimine girmişse salgının vurduğu kentler ve büyükşehirlerde gerekirse sokağa çıkma yasağı da dahil herkesin 3 hafta evinde kalması sağlanmalı” şeklinde uyarılarda bulundu.

TESTLER ÖNEMLİ

Hastalığın hem tanısında hem de tedavisinde yapılan testler son derece önemli. Testlerin gerekli olduğunun altını çizen Lanjuan, aynı zamanda belirti göstermeyen hastaların da olduğunu söyledi. Bu hastaların hızlı bir şekilde teşhis edilip tedavisine başlanması gerektiğini ifade eden profesör, “Mevcut yeni vakaların tamamı yurt dışından gelenlerde ortaya çıkıyor. Çin’de ikinci geniş ölçekli koronavirüs salgını yaşanma olasılığı bizleri endişelendiriyor. Hastalığın belirtilerinin görüldüğü ancak resmi olarak tanı konmadığı insanların hızla belirlenmesi lazım nitekim bu insanlar da salgını yeniden canlandırabilir” diyerek durumun ciddiyetini anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir