Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan iki ülke başkanına mektup: “Ülkem ve milletim adına taziyelerimi sunuyorum”

İletişim Başkanlığı’nın yapmış olduğu açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin tıbbi yardım gönderdiği İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Perez – Castejon’a mektup gönderdi.

“İTALYA, SALGINLA EN ÖN CEPHEDE MÜCADE EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başkanı Giuseppe Conte’ye göndermiş olduğu mektupta, taziyelerini sunarken, yardım çağrılarına cevap verdiklerini ifade etti. İşte mektubun tamamı:

“Sayın Başbakan, Değerli Dostum,

Kovid-19 salgınının tüm dünya için büyük bir tehdit olmayı sürdürdüğü, maalesef çok sayıda insanın hayatını kaybetmekte olduğu zorlu bir dönemden geçiyoruz. Dostumuz ve müttefikimiz İtalya, salgınla mücadelede en ön cephede yer alan ülkelerden biridir. Milli yas ilan ettiğiniz bir günde mateminizi paylaşıyor, bu tür acıların bir daha tekerrür etmemesini temenni ediyorum. Salgında hayatını kaybeden İtalyan vatandaşları için ülkem ve milletim adına taziyelerimi sunuyorum.

Dostluğun nişanesi olarak, geçtiğimiz günlerde Türk Kızılay’ı aracılığıyla İtalya’ya yardım malzemesi göndermiştik. NATO’nun Avrupa-Atlantik Afet Mukabele Eşgüdüm Merkezi (EADRCC) aracılığıyla iletmiş bulunduğunuz yardım çağrınıza cevaben de askeri kanallarımızdan ilave malzeme sevk ediyoruz.  Ayrıca, salgınla mücadelede İtalya’nın acil ihtiyaç duyduğu tıbbi malzemelerin ülkemizden ihracatı konusunda, elimizden gelen tüm kolaylığı sergiledik.

Türkiye, İtalya’nın kara gün dostu olduğunu gösterirken, Avrupa Birliği dahi yardımlar konusunda çeşitli engellere imza atarken, maalesef İtalyan basınında ülkemizi haksız yere itham eden, tıbbi malzemelere el konduğunu ileri süren mesnetsiz haberlere de rastladık. Bu konuda, İtalyan makamlarınca yapılan sağduyulu açıklamalardan duyduğumuz memnuniyeti ayrıca ifade etmek isterim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan iki ülke başkanına mektup: “Ülkem ve milletim adına taziyelerimi sunuyorum”

“YARDIM ÇAĞRINIZA CEVABEN”

Erdoğan, İtalya’nın ardından İspanya Başkanı Pedro Sanchez Perez – Castejon’a mektup gönderdi. Yazdığı mektupta, Türkiye adına taziyelerini sunarken, temenniler de bulundu. İşte İspanya Başkanına gönderilen mektubun tamamı:

“Sayın Başbakan, Değerli Dostum,

Dost ve müttefik İspanya’nın tüm dünyaya yayılan Kovid-19 salgınından en fazla etkilenen ülkeler arasında yer aldığını biliyorum. Tüm İspanya halkına ve özellikle bu zor günlerde hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına ülkem ve milletim adına taziyelerimi sunuyorum.

Türkiye olarak, İspanya halkının tek yürek olarak kriz karşısında sergilediği dirayetli ve kararlı duruşu takdirle izliyoruz. Hükümetinizin salgının ilk günlerinden bu yana etkin önlemler alarak, krize karşı yoğun ve başarılı bir mücadele verdiğini görüyoruz. Size bu çabalarınızda muvaffakiyetler diliyorum. Temennimiz, dost İspanya halkının bu felaketi de en kısa sürede ve en az zararla atlatması, yeniden refah, huzur ve esenlik dolu günlere geri dönebilmesidir.

Türkçemizde ‘Dost kara günde belli olur.’ diye bir atasözümüz vardır. Bu anlayışla, NATO’nun Avrupa-Atlantik Afet Mukabele Eşgüdüm Merkezi (EADRCC) aracılığıyla da iletmiş bulunduğunuz yardım çağrınıza cevaben, bugün Hava Kuvvetlerimize ait bir uçakla ülkenize tıbbi yardım malzemesinin intikalini sağlıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan iki ülke başkanına mektup: “Ülkem ve milletim adına taziyelerimi sunuyorum”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir