Gündem

KORAL TSK'ya Teslim Edildi

ASELSAN tarafından geliştirilen KORAL Mobil Elektronik Harp Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetlerine ( TSK) teslim edildi.

ASELSAN tarafından geliştirilen ve Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilen KORAL, hedef ülke radarlarını iş yapamaz hale getiriyor.

KORAL, ASELSAN Gölbaşı tesislerinde düzenlenen törenle Türk Hava Kuvvetlerine teslim edildi. Davete Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal da katıldı
Törende bir konuşma yapan Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, elektronik harbin önemine dikkat çekti ve KORAL’ın hedef ülke radarlarını iş yapamaz hale getirdiğini söyledi. Demir, yaptığı açıklamada son yıllarda yaşanan savaşlarda elektronik harbin hayati derecede önemi olduğunu söyledi. KORAL’ın binden fazla test aşamasını başarıyla geçtiğini kaydeden Demir, KORAL’ın Türkiye için bir gurur kaynağı olduğunu kaydetti. Demir, sahada terörle mücadele eden güvenlik görevlileri ne kadar etkinse bu çalışmaların da o kadar etkin olduğunu belirtti. Demir ayrıca Türkiye’nin savunma ihtiyaçları konusunda sürekli olarak kafa yorduklarını ve çok yeni teknolojiler geliştirdikleri bunu artırmak için de ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade etti.

KORAL çok önemli bir savunma sistemi olarak Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterine girmiş bulunuyor. Özellikle Rusya’nın Suriye sınırına yerleştirdiği S- 400 hava savunma sistemini etkisiz hale getirmesi öngörülüyor. KORAL hakkında açıklama yapan yetkiler bu denli gelişmiş bir sistemin dünya üzerinde yalnızca bir kaç ülkede olabileceğini kaydediyor.

KORAL’ın Suriye sınırına ne zaman gönderileceği konusunda henüz net bir açıklama yapılmadı ancak sistemin ilk olarak Rusya S-400 savunma sistemine karşı kullanılması planlanıyor.

Konuyu yakından takip eden Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri ise sistemin S- 400 hava savunma sistemini yalnızca yüzde 20 oranında etkileyebileceğini savunuyor.