Dünya

104 Yaşında, İspanyol Gribi ve Korona'yı Yendi

104 yaşında ama iki büyük salgından zaferle çıktı. İtalya’nın Biella kentinde yaşayan Ada Zanusso koronavirüs’ü yendi ve hem İtalya’ya hem de tüm Dünya’ya umut aşıladı. İtalya’nın Biella kentinde bir huzurevinde yaşayan Ada Zanusso, 17 Mart tarihinde, kusma, nefes darlığı ve yüksek ateş şikayetleri üzerine hastaneye kaldırılmış ve kendisine koronavirüs teşhisi konmuştu.Fakat Zanusso, şu ana kadar koronavirüs’ü yenen en yaşlı kişi oldu. 

Başta İtalyan halkı olmak üzere, kendisini tedavi eden doktorlar Zanusso’nun iyileşmesini büyük bir sevinçle karşıladılar ve İtalya’ya ve Dünya’ya umut ışığı olduğunu ifade ettiler. Bu, Zanusso’nun ilk salgın hastalık zaferi de değil. 1918 – 1920 yılları arasında tüm Dünya’da 500 milyon kişiye bulaşıp, 50 milyon ila 100 milyon insanın öldüğü öngörülen İspanyol gribine de küçük yaşta yakalanmış ve iyileşmiş. 

Koronavirüs’ten daha tehlikeli olduğu öngörülen İspanyol gribi’nin en büyük özelliği koronavirüs gibi yaşlıları değil erişkinleri etkilemiş olmasıydı. 1. Dünya Savaşı’nın bile bitmesinde büyük bir etken olarak gösterilen İspanyol gribine ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün de Samsun’a çıkmadan önce yakalandığı ve hastalığı Beşiktaş’taki evinde atlattığı biliniyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir