Gündem

Bakan Selçuk son dakika duyurdu: 81 il müdürlüğüne gönderildi! Yeni tedbirler açıklandı

Türkiye’de koronavirüs önlemleri kapsamında yeni tedbirler alındığını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk duyurdu.

Bakan Selçuk corona virüsü tedbirleri kapsamında evsiz, mekansız ve kimsesizlerle ilgili yeni tedbirler aldıklarını açıklayarak, “Evsizlere Konaklama Projesi”ni başlattıklarını bildirdi.

81 İL MÜDÜRLÜĞÜNE GÖNDERİLDİ

81 il müdürlüğüne gönderilen yeni tedbirler kapsamında Bakan Selçuk, “Evsiz, mekansız ve kimsesiz kişiler tespit edilerek öncelikli olarak il sınırları içerisinde bulunan kamu kurumu misafirhanelerine yerleştirilecek. İlgili kişilerin, kamu kurumu misafirhanelerine yerleştirilememeleri halinde pansiyon, otel gibi yerlerde konaklamaları veya bir mekanın bu kişilere salgın tehdidi ortadan kalkıncaya kadar tahsis edilmesi sağlanacak. Konaklatılma öncesi ve konaklama sırasında periyodik aralıklarla sağlık kuruluşlarından destek alınarak bu kişilerin kontrollerinin yapılması, hastalık, bulaşma yolları ve alınabilecek kişisel tedbirler konusunda bilgilendirmenin yapılması sağlanacak. Konaklatılan kişilerin temizlik, sağlık, temel gıda, giyim ve diğer ihtiyaçları giderilecek. Bu kapsamda oluşan giderler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı imkanları çerçevesinde karşılanacak.” denildi.

Bakan Selçuk son dakika duyurdu: 81 il müdürlüğüne gönderildi! Yeni tedbirler açıklandı

EVSİZLERE KONAKLAMA PROJESİ BAŞLATILDI

Sağlık Bakanlığının salgınla ilgili duyuruları takip edilerek, uygulamaya ilişkin talimatlara riayet edileceğini, şüpheli durumlar olması halinde de hızla sağlık hizmet birimlerine bildirileceğini aktaran Bakan Selçuk, kaynak tahsisi yapılan ya da vakıf kaynağı ile uygulanan projelerde, “Evsizlere Konaklama Projesi” kapsamında hizmet sunulan kişi ve konaklama bilgilerinin Sosyal Yardım Hizmetleri Bilgi Sistemi veri tabanına işleneceğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir