Gündem

Türkiye’de OHAL ilan edilecek mi? Bakan Soylu’dan flaş açıklama

Koronavirüs yüzünden birçok ülkede OHAL ilan edilerek vatandaşların sokağa çıkmaları engellendi. Türkiye’de de artan koranavirüs vaka sayısı yüzünden Türkiye’de de OHAL ilan edilip edilmeyeceği merak konusu oldu. Zira Türkiye’de de OHAL ilan edilirse, kısmı ya da tamamen sokağa çıkamama söz konusu olacak. Bu durumda ise Devlet, tüm herkese maddi destek vermesi söz konusu olabilecek. Lakin, Türkiye’de ekonomi sıkıntılar yüzünden, OHAL ilan edilmesi pek söz konusu olmamıştı.

Bugün, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konu ile ilgili kendisine sorulan soruyu cevapladı. Türkiye’de OHAL ilan edilecek mi? Soruna cevap veren Bakan Soylu şu açıklamaları yaptı;

”OHAL İLAN EDİLEMEZ DEMEK MÜMKÜN DEĞİL”

“Yarın bu kesinlikle olmaz dememiz elbetteki mümkün değil. Mantıklı da olmaz. Önemli bir süreç yürütülmektedir. Biz ne Çin ne de İran değiliz. Hepsi yanı başımızda. 212 bin işletmemizi bir anda kapattık. 20 yaş altındakilerle ilgili zaten okullar tatil. Diğer tarım işçileri v.s ile ilgili bir istisna getirildi. Hareketlilik en düşük seviyeye indirildi. Gerek 20 yaş altı, gerek 65 yaş üstü istisnalar hariç bu sürece uyuyor.”

Hareketliliği azaltmak için 31 şehre giriş çıkışları sınırlandırdıklarını hatırlatan Bakan Soylu, şunları söyledi:

“İzinler kaymakamlık ve Alo 199’dan veriliyor. 2-13 Mart arası şehirler arası otobüs yolculuğu yüzde 99.9 düştü. Türkiye olarak attığımız tüm adımlarla vatandaşlarımızla birlikte bu mücadeleyi kazanmak için ortaya koyduğumuz irade kesintisiz sürdürülmektedir.”

BİNLERCE KİŞİYE CEZA KESİLDİ

20 yaş altı ve 65 yaş üstüne getirilen sokağa çıkma yasağına değinen Bakan Soylu, yasağa uymayanlara 780 liradan 3 bin 180 liraya kadar çıkan cezalar verildiğini, Kabahatler Kanunu’na göre ise 392 lira ceza verildiğini söyledi.

Vatandaşların TCK’nın 195. maddesine göre 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile de karşı karşıya kalabileceğini söyleyen Bakan Soylu, şunları kaydetti:

“Şu ana kadar 65 yaş üzerine yaklaşık 6 bin 131 kişiye idari, 149 kişiye de adli ceza kesildi. 20 yaş altına 3 bin 102 kişiye idari, 102 kişiye de adli işlem gerçekleştirildi. Sosyal mesafe kuralına uymayan bin 825 kişiye ceza kesilmiş.”

“POLİS TEŞKİLATIMIZDA BİR KAYBIMIZ VAR”

Emniyet teşkilatındaki Corona virüsü vakalarıyla ilgili konuşan Bakan Soylu, şunları söyledi:

“Emniyet güçlerinde hastalığa yakalananlar var ama sürekli son dakika olarak gündeme getirmek istemiyoruz. Bu konuyla ilgili bir sayı gündeme getirdik. Bunlar yüksek sayılar değil. Polis teşkilatımızda bir kaybımız var.

Ne geri gönderme merkezlerimizde ne de geçici barınma merkezlerimizde tek bir vaka yok.”

POMEM sınav sonuçlarının 15 güne kadar açıklanacağını ifade eden Soylu, “30 yaş sınırının 32’ye çıkması mümkün değil. Boy kısıtını düşürmemiz de mümkün değil. Birtakım sınırlandırmalar olmak zorunda” şeklinde konuştu.

“TERÖR ÖRGÜTÜNDE BİZİM BİLDİĞİMİZ 38 CORONALI VAR”

Terör örgütü PKK içinde 38 örgüt üyesinin corona virüsüne yakalandığını belirten Bakan Soylu, şu açıklamalarda bulundu:

“Bütün güvenlik güçlerimiz hem içeride hem dışarıda 24 saat tetikte. Terörle mücadele konusunda en ufak bir gevşekliğimiz olmamalıdır. Şu anda hala da operasyonlarımız devam ediyor. Terörle mücadelede bambaşka bir seyir görecek milletimiz. Sürekli olarak senaryolarla hareket etmek zorundayız. Etrafımızda birçok örgüt var. Özellikle siber suçlarla mücadelede geldiğimiz nokta ülkemizle gurur duyacak bir noktadadır. Türkiye’de olacak bir hesabı bizim bulamamamız mümkün değildir. Yüzün üzerinde ülkeye eğitim veriyoruz. Korona virüs öncesi Ankara’da hırsızlık oranı yüzde 2’ye, İstanbul’da yüzde 28’lere düşmüştü.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir