Ekonomi

Açık kapı internet üzerinden nakit para ve gıda yardımı başvuru talepleri alınıyor!

Açık Kapı yardım başvurusu nasıl yapılır? Soruları vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Koronavirüs sebebiyle sıkıntı yaşayan vatandaşlar valiliklere ya da kaymakamlıklara gitmek yerine e-devlet üzerinden Açık Kapı uygulamasına tıklayarak yardım başvurusunda bulunabilecek. Peki, Açık Kapı yardım başvuru nasıl yapılır? İşte detaylar…

Devlet, tüm ihtiyaç sahiplerine hızlı erişim sağlamak üzere sosyal yardımlaşma sitesi olan ’’açık kapı’’ adında bir resmi internet sayfası açtı. Açıkkapı yardım başvuru sayfası üzerinden tüm ihtiyaç sahibi vatandaşların, nakit para yardımı ve gıda yardımı talepleri, ilgili kurumlara yönlendirilmek üzere alınmaya başlandı. E-devlet sitemi üzerinden yapılan yardım başvuruları, bulunduğunuz bölgedeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sosyal yardım kuruluşlarının değerlendirme havuzuna gönderiliyor. Başvurusu onaylanan herkese, talepte bulundukları yardım kendilerine iletiliyor. Peki, Açıkkapı sosyal yardımlaşma başvurusu nasıl yapılır? Yapılan yardım başvuru sonuçları nasıl öğrenilir? Kimlere nakit veya gıda yardımı yapılır? Açık Kapı sayfasından hangi işlemler yapılabilir? İşte ayrıntılar…

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Hemen Başvuru yapmak için BURAYA TIKLAYINIZ ve hemen ardından ‘’Başvuru Yap’’ kısmına tıklayarak kimlik ve iletişim bilgilerinizi girin ve daha sonrasında, cep telefonunuza gelen ‘’Onay Kodu’’ şifresini girin.

BAŞVURU SORGULAMA

Başvurularınızın sonuçlarını ise, yine aynı sayfa üzerinden ‘’Başvuru Sorgula’’ butonunu tıklayın. Başvurunuz sonrası sistem tarafından size verilen numarayı T.C. kimlik numaranız ile birlikte girerek ONAY KODU GÖNDER butonuna tıklayınız.

Kayıt esnasında girdiğiniz cep telefonu numarasına sistem tarafından sms olarak ONAY KODU gönderilecektir. Onay kodunuzu girdikten sonra başvurunuzun detaylarına ulaşabilirsiniz.

Açık Kapı internet sayfası üzerinden yaptığınız yardım talep başvurularınızı E-Devlet üzerinden de takip edebilirsiniz.

AÇIK KAPI YARDIM BAŞVURUSU NEDİR?

Açık Kapı projesi, vatandaşla en üst düzeyde iletişimin kurulması, taleplerinin etkin ve hızlı bir şekilde alınarak takip edilmesi ve sonuçlandırılması amacıyla oluşturulmuştur.

Açık Kapı projesi ile vatandaşın valiliklere olan taleplerinin elektronik ortamda kayıt, takip ve sonuçlandırılma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Uygulama sayesinde vatandaşlar, 17 başlık ve 322 konudan seçtikleri taleplerini doğrudan valilik bünyesinde oluşturulan Açık Kapı Masalarına iletebilmektedir. Talepler, geliştirilen internet uygulaması ve Açık Kapı Mobil uygulaması ile yapılabilmektedir. Uyuşturucu ile etkin mücadele amacıyla EGM, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan toplanan veriler belirlenen vaka durumlarına göre proje üzerinden raporlanmaktadır.

81 il valiliğinde ve Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde toplamda 48 merkez ilçe kaymakamlığında, tasarlanmış olan çalışma konseptine uygun olarak Açık Kapı Birimleri oluşturulmuştur. Valiliklerde 5, kaymakamlıklarda 3 personel görevlendirilmiştir. Açık Kapı Birimlerine yüz yüze, web sitesi ya da mobil uygulama üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Başvurular elektronik sisteme kaydedilmekte ve ilgili birimlere yönlendirilmekte, vatandaşa “Müracaatınızdan dolayı Valilik olarak teşekkür ederiz.” bildirimi ile anında mesajla dönüş yapılmaktadır. 7 iş günü içerisinde talep sonuçlandırılmaktadır. Vatandaş sürecin her aşamasını, başvuru numarasıyla internet üzerinden ve mobil telefonuyla takip edebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir