Ekonomi

EPDK’dan flaş açıklama: O yerler için fatura düzenlenmeyecek!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK, fatura düzenlemesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı olan Bendevi Palandöken’in yapmış olduğu açıklamaların gerçeği yansıtmadığını ifade ederek, “Kıyasen fatura uygulaması belli bölgeler ve belli bir süre için geçerli olacaktır. Hiç kimse mağdur edilmeyecektir” dedi.

EPDK’NIN AÇIKLAMASI

EPDK yapmış olduğu açıklamada, hiçbir vatandaşın mağdur edilmeyeceğini, düzenlemelerin insan sağlığı için yapıldığını vurguladı. EPDK’nın yaptığı açıklama şu şekilde:

“TESTK Başkanı Palandöken, Çalışılmayan kapanmış dükkânın ortalama tüketimi mi olur? Deli Dumrul vergisi gibi Deli Dumrul faturası mı ödeyeceğiz?’ şeklinde ifadeler kullanmıştır. Öncelikle ifade etmeliyiz ki bir tüketicinin, bir saha çalışanının hayatı bütün düzenlemelerden daha değerlidir ve bu düzenleme insanımızın sağlığı için yapılmıştır. Bir kez daha vurgulamak isteriz ki, rutin sayaç okumaları devam edecek. Kapalı iş yerleri için kıyasen fatura söz konusu olmayacak. Kıyasen fatura uygulaması belli bölgeler ve belli bir süre için geçerli olacaktır. Hiç kimse mağdur edilmeyecektir”

EPDK’dan flaş açıklama: O yerler için fatura düzenlenmeyecek!

SON İKİ YILIN AYNI AYI BAZ ALINACAK

EPDK açıklamasına devam ederken, fatura düzenlemesinin nasıl olacağını da açıkladı. Tüm yılın değil, sadece ilgili ayın, 2018 ve 2019 yıllarındaki tüketimin baz alınacağını ifade etti. Açıklamasını devamı şu şekilde:

“Kıyasen fatura düzenlemesi son 3 ayın, ya da iki yılın bütün aylarının ortalaması ile değil, son iki yılın aynı ay ortalamaları baz alınarak belirlenecektir. Örneğin mayıs ayı için düzenlenecek faturada 2018 ve 2019 yılı mayıs aylarına ilişkin kullanım yerinin tüketim ortalaması kullanılacaktır. Düzenlemenin en iyi şekilde anlaşılması için yaptığımız açıklamalara rağmen, Sayın Palandöken ne yazık ki birini bile okumamış ya da okumuş, ucuz popülizm yapmanın peşine düşmüş görünmektedir. Binlerce esnaf ve sanatkarı temsil eden bir konfederasyonun başkanına böyle yalan yanlış açıklamalar yapmak, esnaf ve sanatkarlarımızı EPDK’ye karşı kışkırtmak, görevinin ağırlığına yakışmayan sorumsuzca bir davranıştır”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir