Eğitim

AK Parti Yaz Okulu İçin Kanun Teklifi Verdi

Koronavirüs salgını sebebiyle Üniversite düzeyindeki tüm eğitim kurumlarında eğitime ara verilmesiyle beraber uzaktan eğitim sistemi devreye sokulmuştu. Fakat salgın sürecinin daha uzun sürmesiyle beraber aynı zamanda uzaktan eğitim sisteminin yeterince verimli olamayacağı düşünülerek, AKP tarafından yaz okulu uygulamasına yasal zemin hazırlamak için kanun teklifi hazırlandı. 

AK Parti eğitime verilen bu uzun aranın telafi edilmesi için Yükseköğretim Kanununda değişiklik yapılması için kanun teklifi sundu. Bu teklife göre; salgın ya da afet durumunda eğitime ara verilmesi halinde yaz döneminde telafi eğitimleri verilecektir. Ayrıca teklifte Ankara ve Kocaeli’nde vakıf üniversiteleri kurulması teklifi de yer alıyor. Söz konusu teklif Meclis başkanlığına sunuldu. TBMM, bu teklifi kabul ederse, yaz döneminde telafi programları uygulanacaktır. 

AK Parti Yaz Okulu İçin Kanun Teklifi Verdi

YAZ OKULU DÜZENLEMESİ

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un bildirdiği söz konusu teklifle, Yükseköğretim Kanunu’nda değişiklik öngörülüyor. Teklifte salgın ve afet durumlarında üniversitelerde uzun süre eğitime ara verilmesi durumunda yaz döneminde telafi eğitimi yapılması öngörüldü.

MALİ HAKLAR

Ayrıca sunulan kanun teklifinde yılda iki kez yapılabilen doçentlik sınavı sayısının artırılabilmesi, vakıf üniversitelerindeki öğretim elemanlarının mali haklarının devlet üniversitelerinde çalışan emsalleriyle eşitlenmesi, üniversitelerin ulusal veya uluslararası kuruluşlar tarafından desteklenen projelerine finansman desteği verilebilmesi, Ankara Bilim Üniversitesi ile Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi isminde iki yeni vakıf üniversitesinin kurulmasına ilişkin maddeler de yer aldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir