Gündem

Ataması yapılan 20 bin öğretmen işsiz-güçsüz bekliyor! Ataması yapılan öğretmenler ne zaman göreve başlayacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 18 Mart’ta 20 bin öğretmenin ataması yapıldı. Fakat, okulların tail edilmesi ve 30 Büyükşehir ve Zonguldak ili toplam 31 ilde şehirlerarası seyahatin yasaklanması sonrasında, atanan öğretmenler, atanmasına rağmen işsiz statülerini korumaya devam etti. Konu hakkında açıklamalarda bulunan CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ‘’20 bin öğretmen işsiz-güçsüz bekliyor’’ diyerek konuyu TBMM’ne taşıdı.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puanından ve sözlü mülakattan başarı ile geçen, ardından 18 Mart tarihinde atama yerleri belli olan ancak henüz görev verilmeyen Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışacak sözleşmeli öğretmenler, çaresiz bekliyor.“Atanmış işsiz” olarak anılmaya başlayan 20 bin öğretmenin 15 günlük göreve başlama süresi koşuluna rağmen ne yazık ki bugüne kadar görevlerine başlayamadığını hatırlatan CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, konuyu meclise taşıdı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na (TBMM) soru önergesi sunan Dr. Şevkin, atandıkları gerekçesiyle mevcut işlerinden ayrılan ancak ortada kalan 20 bin öğretmenin 1 aydan bu yana herhangi bir geliri olmadan, özlük hakkından yoksun, sigortasız, kira ve fatura ödemeleri ve mutfak masraflarıyla baş başa, aileleriyle birlikte beklediğine işaret etti.

NE ZAMAN GÖREVE BAŞLAYACAKLAR?

Öğretmen olduklarına dair hiçbir bilgi ve belgeye sahip olmadan göreve başlayacaklarına dair kararname bekleyen 20 bin öğretmenin, işsizliği ve çaresizliğinin sona erdirilmesi, göreve başlatılması ve Eğitim, Bilişim Ağı’na (EBA) dahil edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Şevkin, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un şu sorulara yanıt vermesini istedi: “Türkiye’de önergenin verildiği tarih itibariyle tam olarak öğretmen açığı sayısı kaçtır? Ülkemizde görev yapan kadrolu, ücretli ve sözleşmeli öğretmen sayısı kaçtır? Ücretli ve sözleşmeli öğretmen uygulaması sona erecek midir? Görev yapan tüm öğretmenlerin kadrolu olabilmesi için bir çalışmanız var mıdır?

Atamaları, 18 Mart 2020’de yapılan 20 bin sözleşmeli öğretmenin kararnamesi, aradan geçen 1 aya rağmen neden gönderilmemektedir? Atamaları yapılan ancak atamaları yapıldıktan sonra okulların açılmasıyla birlikte göreve başlayacaklarını açıkladığınız 20 bin ailenin mevcut işlerinden ayrıldıkları için geçim derdine düştüğünü biliyor musunuz?

20 BİN ÖĞRETMENİN ATANDIKLARI OKULLAR BELLİ MİDİR?

Belli ise ilçe milli eğitim müdürlüklerine ve okullara resmi bildirimde bulunulmuş mudur? Bulunulmadıysa bunun gerekçesi nedir? Ataması gerçekleşen ancak öğretmen olduklarına dair herhangi bir belgeye sahip olmayan 20 bin eğitim emekçisinin kararnameleri ilgili müdürlüklere ulaştırılarak Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemine dahil edilmeleri sağlanamaz mı? Ataması gerçekleşen öğretmenler ne zaman göreve başlayabilecektir?” Kaynak: Şevkin: 20 bin atanmış işsiz, geçim derdine düştü!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir