Dünya

DSÖ'den şoke eden açıklama: Koronavirüs bitmeden yeni bir daha salgın patladı!

Dünya Sağlık Örgütü koronavirüsten sonra yeni bir salgının daha başladığını duyurdu. Salgın Güney Sudan’da görüldü. DSÖ’den yapılan açıklamaya göre, salgın yayılma göstermeye devam ediyor.

2 VAKA GÖRÜLDÜ

Sarı Humma hastalığının görüldüğü Güney Sudan’da şu anda 2 vaka bulunuyor. DSÖ’nün yapmış olduğu açıklamaya göre halkın salgına karşı herhangi bir bağışıklığı bulunmuyor.

DSÖ'den şoke eden açıklama: Koronavirüs bitmeden yeni bir daha salgın patladı!

SARI HUMMA HASTALIĞI NEDİR?

Güney Sudan’da yayılmaya başlayan Sarı Humma hastalığı, sivrisineklerin sokmasıyla bulaşan ciddi bir rahatsızlıktır. Virüsü taşıyan kişilerin birçoğu belirti vermemekle beraber, bazen hafif belirtiler de gösterebilmektedir. Kuluçka süresi koronavirüsten farklı olarak 3 ila 6 gün arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Hastalığın belirtileri arasında kusma, bulantı, yorgunluk, sırt ve baş ağrısı, ani ateş ve titreme bulunmaktadır. Hastalığın en temel belirtisi arasında sarılık bulunmaktadır. (Ciltte ve gözde) Hastalığı kapanların yarısı belirtilen görülmesinden itibaren en geç 14 gün içerisinde hayatını kaybedebilir.

DSÖ'den şoke eden açıklama: Koronavirüs bitmeden yeni bir daha salgın patladı!

SARI HUMMA HASTALIĞI NASIL BULAŞIR?

Hastalık, koronavirüsten farklı olarak kişiden kişiye direkt olarak bulaşmaz. Virüs taşıyan sivrisineklerin insanı sokması sonucuyla virüs kişiye geçer. Salgının önlenmesi için aşı çalışmasına başlandığı ifade edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir