Gündem

Koronavirüs salgınında şoke eden araştırma: Virüs o mesafeden de bulaşıyor!

ABD’nin Atlanta kentinde bulunan Salgın Hastalık Kontrol Altına Alma ve Engelleme Merkezi, yeni bir araştırma yaptı. Yapılan araştırma doğru bildiğimiz yanlışları bir kere daha gözler önüne serdi. Koronavirüsün aslında 1,5 metreden değil de, daha uzun mesafelerden bulaşabileceği ifade edildi. Yapılan başka bir araştırma da virüsün ayakkabılardan bulaşabileceğini kanıtladı.

4 METREDEN BULAŞABİLİYOR

Virüsün 4 metreden buluşabildiğine dair yapılan araştırma, kurumun artan Bulaşıcı Hastalıklar isimli dergisinde yayımlandı. Dergide, “ Havadaki partiküllerin karakteristiği, Covid-19 hastalığının yayılma mesafesinin 4 metre olduğunu ortaya koyuyor” şeklinde açıklama yapıldı.

Koronavirüs salgınında şoke eden araştırma: Virüs o mesafeden de bulaşıyor!

AYAKKABI TABANLARI TEHLİKELİ

Salgının ayakkabılardan da bulaşıldığı açıklandı. Salgının başladığı Çin’in Wuhan kentindeki Huoshenshan Hastanesi’nde çalışan doktorların dışarıda kullanılan ayakkabıların altından alınan örneklerin sonuçları da paylaşıldı. Özellikle yoğun bakım ünitesinde çalışan doktorların ayakkabısından alınan örneklerin sonuçları şaşırttı. Ayakkabılarla ilgili yapılan testlerin sonuçları, “Yoğun bakım ünitesinde çalışan doktorlardan alınan örneklerin yarısında corona virüsü çıktı. Dolayısıyla hastane çalışanlarının ayakkabılarının tabanları bir taşıyıcı olarak görev yapabiliyor” olarak açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir