Gündem

Koronavirüs alışkanlıkları değiştiriyor! Salgın sonrasında artık tarihe karışacak!

Koronavirüs salgını sonrasında pek çok sektörde köklü değişikliklerin yapılması planlanıyor. Planlanan sektörlerden birisi de turizm sektörü. Sektör temsilcileri, artık salgın sonrasında açık büfenin kaldırılacağını öngörüyor.

SALGININ ETKİSİ UZUN SÜRECEK

Dünya Turizm Forumu Enstitüsü Başkanı Bulut Bağcı, salgın sebebiyle insanların büyük bir kısmının travma yaşadığını bir kısmının da salgının etkisinden uzun bir süre çıkamayacağını ifade etti. Bağcı, salgının, insanların bir takım alışkanlıklarını değiştirebileceğini ifade ederek, artık seyahat gibi çeşitli konulara karşı korkunun oluştuğunu söyledi.

Koronavirüs alışkanlıkları değiştiriyor! Salgın sonrasında artık tarihe karışacak!

ARTIK KALABALIK OTELLER TERCİH EDİLMEYECEK

Salgın yüzünden artık insanların kabalık ve toplu şekilde bir arada kaldıkları ortamlardan çekindiklerini ve bu sebeple tercih etmeyeceklerini söyleyen Bağcı, açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

“Artık insanlar tatile gitmek için turizm sezonlarının en kalabalık dönemlerini tercih etmeyecek. Daha sakin dönemlerde ve daha az kişiyle tatile gidilecek. Önceden eş, dost, arkadaşlarla toplu şekilde gidilen tatiller yerini çekirdek aileye bırakacak”

AÇIK BÜFELER TERCİH EDİLMEYECEK

Sadece seyahat alanında değil, aynı zamanda yeme – içme alanında da önemli değişimlerin olabileceğini ifade eden Bağcı, açık büfelerin artık tercih edilmeyeceğini söyledi. Açık büfelerin artık cazibesini kaybedeceğinin altını çizen Bağcı, “Şimdiye kadar açık büfelerin yer aldığı her şey dâhil konsepti Türkiye’nin öne çıktığı turizm şekliydi. Onlarca, hatta yüzlerce turistin sıraya girdiği, herkesin aynı kepçe veya aparatlarla yemekleri, salataları, tatlıları aldığı açık büfeler artık tercih edilmeyecek. O karpuzdan heykellerin, onlarca çeşit tatlının, çorbanın, yemeğin veya salatanın yer aldığı açık büfeler cazibesini kaybedecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir