Ekonomi

Kredi erteleme yapan bankalar! Hangi bankalar kredi erteleme işlemi yapıyor? Kredi erteleme nasıl yapılır?

Vatandaşlar ekonomilerini düzeltmek için bankalara yöneliyor. Bazı bankalar vatandaşların ekonomik anlamda zorluk yaşamasından dolayı kredi erteleme hizmeti sunuyor. Koronavirüs salgını sebebiyle pek çok iş yeri kapatılırken, çalışanların büyük bir kısmı da işsiz kaldı. Bankalardan kredi çekip, ödeme zorluğu yaşayan vatandaşlar kredi erteleme yapan bankaları araştırmaya devam ediyor. İşte erteleme yapan bankalardan bazıları..

ZİRAAT BANKASI BORÇ ERTELEME

Ziraat Katılım Bankası, hem bireysel hem de ticari müşterilerin kredi ödemelerini erteleme kararı aldı. 31 Mart2a kadar ödenmesi gereken ancak ödenmeyen borçlar için bankanın yapmış olduğu açıklama şu şekilde:

“Ticari ve bireysel müşterilerin talep etmeleri halinde 31.03.2020 tarihine kadar ödenmesi gereken taksit, kar payı ve anapara ödemelerinin ötelenmesine,

Nakit akışı bozulan veya bozulması öngörülen ve buna bağlı ödeme sorunu yaşayabilecek müşterilerimizin mevcut finansmanlarının; 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, dönemsel faaliyeti olan sektörlerde ise 12 aya kadar ilave süre tanınmak suretiyle, uygun vadeli yapılandırma uygulamalarının geliştirilmesi,

Personel maaşlarını, Bankamız üzerinden ödeyen firmaların 2020 Şubat ayı sonundaki istihdamlarını korumaları kaydıyla; ihtiyaç duymaları halinde 3 aylık personel maaş gideri kadar ilave limit imkânı verilmesi,

Bankamızdan finansman limiti olan müşterilerimizin mevcut koşullar nedeniyle oluşabilecek işletme sermayesi ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi’ne yönelik ilave limit ihtiyaçlarının ivedilikle karşılanması, tedbirlerini bugünden itibaren uygulamaya almış bulunuyoruz.

Kredi erteleme yapan bankalar! Hangi bankalar kredi erteleme işlemi yapıyor? Kredi erteleme nasıl yapılır?

HALK BANKASI BORÇ ERTELEME

Koronavirüs salgını kapsamında Halk Bankası da vatandaşların borçlarını erteleme kararı aldı. “Finansal İstikrar Kalkanı” kapsamında alınan kararlar şu şekilde:

31 Mart 2020 tarihine kadar taksit, faiz ve anaparasını ödeyemeyen firmalar ile bireysel müşteriler, bu döneme dair ödemelerini erteleyebilecek.

Esnaf ve sanatkarların bu dönemde yaşadıkları olumsuzluklara destek olmak amacıyla talep etmeleri halinde kullanmış oldukları kredilerin; Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 aylarında vadeleri gelecek olan anapara ve faiz ödemeleri, ödeme vadelerinden itibaren 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan Banka müşterilerine, 6 aya kadar ödemesiz dönemle kredilerini uygun vadeli yapılandırma imkânı sunulacak. Ödemesiz dönem, turizm gibi dönemsel faaliyeti olan sektörlerde 12 aya kadar uzatılabilecek.

Personel maaşlarını Halkbank üzerinden ödeyen firmalara, istihdamlarını Şubat sonuna göre azaltmamaları şartıyla, gelecek 3 aylık dönem boyunca personel maaş gideri kadar ilave kredi limiti verilecek.

Bankanın kredili müşterileri tarafından Halkbank üzerine keşide edilmiş çeklerin ödenmesi amacıyla, genel kredi limitleri artırılarak firmalara ilave nakit kredi limit tahsis edilecek.

İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak üzere; Halkbank kurumsal kredi kartı ve Doğrudan Borçlandırma Sistemi limiti bulunan firmaların kurumsal kart limitleri artırılacak.

Kredi erteleme yapan bankalar! Hangi bankalar kredi erteleme işlemi yapıyor? Kredi erteleme nasıl yapılır?

İŞ BANKASI

İş Bankası da koronavirüs salgını kapsamında vatandaşların kredi ödemelerini erteleme kararı aldı. İş Bankası, 30 Nisan’a kadar ödenmesi gereken borçların (anapara, faiz, taksit) ödemelerini 30 Haziran’a kadar erteleme kararı aldı.

VAKIF KATILIM

Vakıf Katılım’da “Ekonomik İstikrar Kalkanı” kapsamında vatandaşların ödemelerini erteleme kararı aldı. 9 maddelik destek paketine göre 30 Haziran’a kadar olan bütün kredi ödemeleri için esneklik sağlanacak ve vatandaşlar uzun vadede kredi kullandırılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir