Askeri Personel

Celp ve terhisler neden ertelendi? MSB'den son dakika açıklandı

Türkiye genelinde 53 bin asker terhis olmayı beklerken alınan kararla askerlikleri 1 ay daha uzatıldı.

TERHİS VE CELPLER NEDEN ERTELENDİ?

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından son dakika celp ve terhisler hakkında yapılan açıklamada, “Önümüzdeki donemde Jandarma dahil 53 bin kişinin celp kapsamında gelmesi, 66 bin kişinin de terhis olması söz konusuydu. Bu görev değişimi yurt çapında en az 120 bin kişilik çok kapsamlı bir hareketliliğe sebep olacaktı. Aile bireyleri ve diğer yakınları dikkate alındığında bu rakamın 500 binlere varacağı değerlendirildi.” denildi.

Ayrıca yapılan açıklamada, “Terhislerin 1 ay ertelenmesinin nedeni de Nisan ayında vatani görevini yapmak üzere gelecek 53 bin gencimizin kışlalar için risk oluşturmasıdır.  KOMMER tarafından son celp döneminde kıştalara katılan erbaş ve erlerin birlikler için bulaş ihtimalinl artırdığı tespit edilmiştir.  Kışladan sağlıklı çıkanların evlerine, evlerinden sağlıklı çıkanların kışlalara virüs bulaşmadan ulaşmaları bu ortamda çok riskli ve hatta mümkün de olmayabilir. Bu da hem TSK Için hem de aileler ve toplum Için büyük tehlike ve risk demektir. ” ifadeleri kullanıldı.

OPERASYONLARI TEHLİKEYE SOKABİLİR

Bu hareketlilik, bugüne kadar karantina, şehirlerin izolasyonu, sokağa çıkma yasağı gibi sosyal hareketliliği asgariye indiren tedbirlerle yurt genelinde ve TSK bünyesinde sağlanan kazanımlara çok ciddi, büyük zararlar verebilir. 
Buna bağlı olarak; özellikle blrliklerimizde meydana gelecek bir virüs salgını yurt içi ve yurt dışı operasyonlarımızı tehlikeye sokabilir. 

OLUMSUZ ETKİSİ OLMAYACAK ŞEKİLDE PLANLANDI

Daha önce bedelli askerlik ile personelimizin atamaları ve uzun süreli görevlendirilmeleri de ertelenmişti Terhis ve celplerin ertelenmesi ile ilgili düzenlemeler, TSK’nın operasyonlarına ve diğer faaliyetlerine herhangi bir olumsuz etkisi olmayacak şekilde planlanmıştır. 

Celp ve terhisler neden ertelendi? MSB'den son dakika açıklandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir