Gündem

Hayat eve sığar uygulaması yayınlandı! Bu uygulama ile eczanelerden maske temin edebileceksiniz!

Sağlık Bakanlığı tarafından ’’Hayat Eve Sığar’’ uygulaması yayınladı. Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlarımızı Yeni Koronavirüsü (Covid-19) konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve yaşanabilecek salgın hastalık ile ilgili riskleri en az seviyeye indirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirilen mobil uygulamadır.

Hayat Eve Sığar uygulaması ile bulunduğunuz yerde ki enfekte sayılarına göre riskli alan olup olmadığını görüntüleyebilir ve konumunuza göre anlık risk alanlarında olup olmadığınızın bilgisini öğrenebilirsiniz. Ayrıca Hayat Eve Sığar isimli mobil uygulama ile eczanelerden maske almak kolaylaşacak. Buna göre vatandaşlar uygulama içerisinde QR kod oluşturarak eczaneye gidip maskelerini temin edebilecekler. İşte tüm ayrıntılar…

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İNDİR

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlara sunulan Hayat Eve Sığar uygulaması ile telefon numaranız ile doğrulama yaparak adım adım size sorulan soruları cevaplayıp, koronavirüs hastalığı anlamında vermiş olduğunuz şikayetlerinize göre değerlendirilerek nasıl davranmanız gerektiğine göre yönlendirme alabilirsiniz. Vermiş olduğunuz cevaplara göre yönlendirmeler sadece öneri niteliği taşımaktadır ve nihai bir sonuç/kesinlik içermemektedir, tavsiye niteliğindedir.

Aynı zamanda harita üzerinde hastane, eczane, market zincirleri, metro ve duraklar gibi temel ihtiyaç noktalarına kolayca ulaşabilir, evde izolasyon, enfekte kişiler ve riskli bölgelerin yoğunluğunu görebilirsiniz.

Ailem bölümüne merak ettiğiniz ve takip etmek istediğiniz yakınlarınızı ekleyerek, ilgili kişinin bu uygulamayı yükleyip, uygulama üzerinden onay vermesi durumunda onların konum bilgilerini görebilir, takip edebilir ve bulundukları bölgelere göre risk durumlarını görebilirsiniz.

Hayat Eve Sığar uygulaması ile eczanelerden ücretsiz maske almak kolay olacak. Mobil cihazlar için geliştirilen “Hayat Eve Sığar” uygulaması tüm Android ve iOS kullanıcıları için erişime açıldı. Uygulama ile evde izolasyonda olması gereken corona virüsü vakalarının izolasyon kurallarına uyup uymadığı adım adım izlenebilecek; henüz hastalıkla karşılaşmamış vatandaşların ise harita üzerinden riskli bölgeleri anlık olarak görmesine imkan verilerek oralardan uzak durmaları sağlanacak.

Uygulamaya erişmek için BURAYA TIKLAYINIZ

MASKE DE ALINABİLECEK

Evde takip edilen pozitif vakaların ise dışarı çıktığı an Hayat eve sığar uygulaması ile telefonuna uyarı gelecek, gerekirse emniyet güçleri devreye girebilecek. 3 GSM operatörü ve BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) işbirliğiyle Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen uygulamayı, corona virüsü teşhisi alan tüm hastalar akıllı telefonlarına indirmek zorunda olacak. Ayrıca uygulama içinde oluşturulabilen QR kod ile vatandaşlar eczaneye gidip birkaç dakika içinde maskesini temin edebilecek.

RİSK DEĞERLENDİRMESİ DE YAPILABİLECEK

“Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması, salgın hastalık ile ilgili riskleri en az seviyeye indirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirildi. Uygulamada telefon numarası ile doğrulama yapılıyor; adım adım sorulan sorular cevaplandığı taktirde ise yanıtlar ve şikayetlere göre bir risk değerlendirmesi sunuluyor ve vatandaşa nasıl davranması gerektiği konusunda yönlendirme de yapılıyor.

Vatandaşlar, bu soruları farklı zamanlarda yanıtlayarak değişen koşullara göre risklerini belirleyebilecek ve erkenden önlem alması için yönlendirilebilecek. Verilen cevaplara göre yapılan yönlendirmelerin sadece öneri niteliği taşıdığı belirtilen uygulamada, aynı zamanda harita üzerinde hastane, eczane, market zincirleri, metro ve duraklar gibi temel ihtiyaç noktalarına kolayca ulaşabiliyor.

HARİTADAN “YAKLAŞMA” UYARISI VERİLECEK

Hastalık teşhisi almasa da tüm vatandaşlar uygulamayı indirerek konum servislerine izin verdiği takdirde, salgının yoğun olduğu riskli bölgelere yaklaştığında uyarılarak haritada anlık olarak yaklaşmaması gereken alanları görebilecek. Tüm bunlarla birlikte, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan ülke genelindeki güncel vaka sayılarını da uygulama üzerinden görmek mümkün olacak.

Vatandaşlar, “Ailem” bölümü üzerinden ise ailesindeki yaşlı, risk grubu bireyler veya çocuklarının durumunu takip etmek istedikleri takdirde, ilgili kişinin de uygulamayı yükleyip uygulama üzerinden onay vermesiyle, bu kişiyi de listesine ekleyerek konum bilgileri, bulunduğu bölgelere göre risk yoğunluğunu görebilecek ve yakınını uyarabilecek.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

‘’Gayet rahat bir şekilde indirdim ve gelen kodu yükleyerek bilgilerimi girdim, baya yararlı bir uygulama olacağını düşünüyorum. Eksiklikler illaki olacaktır, onların da en kısa zamanda güncellemeler ile giderileceğine inancım tam’’,

Sağlık Bakanlığı Cevap: Merhaba, olumlu görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

‘’Hazırlık Aşamasında Galiba Hata Verip Uygulamadan Atıyor. Dediğim Sorunuma hemen Cvp Vermişsiniz Teşekkür Ederim. Başka telefondan girdim. Açıldı ama Şimdilik içi Çok Boş. Sonraki Güncellemelerde 1- Sy Bakanımız Kocanın Covid19 Türkiye Haritası Olmalı. Sonuçta İllerdeki Vakalar Biliniyordur’’

Sağlık Bakanlığı Cevap; Merhaba. Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz. Uygulamada alınan hatalar için ilgileniyoruz ve yeni güncellemeler ile sorunları gideriyoruz. Güncellemeleri takip ediniz. İyi günler dileriz.

‘’Programı iki üc defa kurdum hepsinde aynı hatayi veriyor. En fazla hesap doğrula kısmina gelebiliyorum sonra hata verip uygulamadan atıyor’’

Cevap; Merhaba. Değerlendirmeniz için teşekkür ederiz. Uygulamada alınan hatalar için ilgileniyoruz ve yeni güncellemeler ile sorunları gideriyoruz. Güncellemeleri takip ediniz. İyi günler dileriz.

‘’Eşleşme sağlanamadı diyor sürekli. Neden baba adı ve doğum yılı? Zaten her şey T.C. kimlik numarası ile bağlı değil mi? Uygulamada e devlet şifresi girip ilerleyebilmeliyiz bence? Çok daha pratik ve güvenli olur’’

Cevap; Merhaba, uygulamada alınan hatalar ile ilgileniyoruz ve yeni güncellemelerle sorunları gideriyoruz. Güncellemeleri takip ediniz. Güncelleme sonrası uygulamada aldığınız hataları detaylı olarak yazilimdestek@saglik.gov.tr e-posta adresine iletmeniz halinde, değerlendirmeye alınarak yeni güncellemelerle uygulamaya yansıtılacaktır. İyi günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir