Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan İle Putin Covid-19'a Dair Telefon Görüşmesi Yaptı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir telefon konuşması yaptığı ve konuşmada corona virüs salgını ile gelişmelerden bahsettikleri belirtildi.

Kremlin’in Rusya Devlet Başkanı Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefon konuşmasında ele aldıkları konulara dair yaptığı açıklama, “Görüşmesinin merkezinde, koronavirüs pandemisinin yayılımıyla ilintili konular yer aldı. Taraflar, hastalıkla (Kovid-19) mücadele için, sağlık bakanlıkları ve ilgili kuruluşlar üstünden ortak çabalarını artırmaya hazır olduklarını belirttiler” ifadeleri yer aldı. 

SURİYE’DE YAŞANANLARDAN DA BAHSEDİLDİ

Buna ek olarak iki lider, salgın zamanında Rusya ve Türkiye vatandaşlarının kendi ülkelerine geri dönebilmelerine yönelik iş birliğini sürdüreceklerini kaydettiler.

Kremlin’in yaptığı bilgilendirmeye göre, liderler, Suriye’de yaşananlardan da detaylı bir şekilde bahsettikleri de açıklandı. Soçi Mutabakatı’na ek olarak 5 Mart tarihinde İdlib’e yönelik imzaladıkları protokolün içerdiği maddelerin devreye girmesi hakkında da konuştular.

SEKTÖRLERE YÖNELİK İŞ BİRLİĞİNE DEVAM

Açıklamanın devamı ise şu şekilde:

 “Suriye Arap Cumhuriyeti’nin egemenliği ile toprak bütünlüğünün koşulsuz bir biçimde gözetilmesi gerektiği teyit edildi. Rusya ve Türkiye’nin (Suriye konusunda) askeri ve diplomatik kanallar üstünden yakın işbirliğini sürdürmesinin önemi de vurgulandı.”

Bir taraftan da konuşmada iki ülkenin bir arada çalıştığı ve ortak hareket ettikleri konulardan bahsedildi. Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi, tarım ve enerji sektörlerinde yaptıkları ve ileride yapabilecekleri otaklıkları da değerlendirdi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir