Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o sözlerine Ekrem İmamoğlu cevap verdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ücretsiz ekmek ve yardım kolileri dağıtan, CHP’li belediyelerin yaptığı yardımlarını eleştirdi. Erdoğan’ın CHP’li belediyeler için sarf ettiği sözler büyük tartışmaların odağı olurken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, isim vermeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP’li belediyelerin salgın sürecinde yaptığı yardımlarla ilgili açıklamalarına yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yardım yapan CHP’li belediyeleri şov yapmakla suçlamış ve yaptığı yardımların daha önceden FETÖ ve PKK gibi terör örgütlerinde aynı şekilde yapmak istediklerini dile getirmişti. Konu ile ilgili olarak Erdoğan şu açıklamalar yapmıştı;

FETÖ VE PKK BENZETMESİ

“CHP’li belediyeler Cumhurbaşkanlığı, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, valiliği, kaymakamlığı hiçe sayarak yardım toplamaya, ekmek dağıtmaya, hastane kurmaya kalkışıyorlar. Asli işlerini yürütmeyen CHP’li belediyelerin salgınla mücadele kurallarını hiçe sayarak halka hizmet değil şov yapmaktadırlar. Adana, İstanbul, Mersin belediyelerinin hafta sonu sokak kısıtlamasında sergiledikleri tavrın başka izahı yoktur. Mersin’de CHP’li büyükşehir belediyesi şov yaparken aynı partinin Yenişehir ve Mezitli belediyeleri valilikle işbirliği halinde faaliyet yürütmüştür. Bu tür teşebbüsler geçmişte FETÖ ve PKK gibi örgütler tarafından denenmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bu sözler karşısında şu ifadeleri kullanarak cevap verdi;

“Dünyanın hiçbir ülkesinde, millete ekmek dağıtan, gıda kolisi götüren kısacası, Anayasal görevi gereği hizmet eden belediyelere, ‘terör örgütü’, başkanlarına da doğal olarak ‘terör örgütü lideri’ muamelesi yapılmaz” diyen İmamoğlu, “Tarafımıza yöneltilen bu ağır sözlere anlık yanıt vermeme sebebimiz, milletimiz zorluk içindeyken ağız dalaşına girmenin, milletin ihtiyacına hiç bir fayda getirmeyeceğini bildiğimizdendir. Yoksa meydan boş değil” şeklinde konuştu.

‘’ARKAMIZDAN BAĞIRAN KİMSELERLE KAYBEDECEK VAKTİMİZ YOK’’

Açıklamasının devamında “İBB’nin ve diğer belediyelerimizin millete yardım faaliyetlerine ‘terör örgütü ‘ benzetmesi yapan, kim olursa olsun, yanıtını alır” sözlerine yer veren İmamoğlu, şöyle devam etti: “Ama şimdi ne vakti ne sırası. Bu hakkımı şahsen saklı tutuyorum. Liyakata, adalete, merhamete, koordinasyona dayalı bir çalışma yapıyoruz. Şimdilik arkamızdan gelen çok ağır ithamlara, kafamızı geri çevirip bakıyor, duyuyoruz. Ama ses etmeden yola devam ediyoruz. Arkamızdan bağıran kimselerle kaybedecek vaktimiz yok, biz millet için önde koşmaya devam ediyoruz. Ama susuyoruz… Aziz milletimizin hem hatırı hem hayrı için.” Dedi.

Cumhurbaşkanının CHP’li belediyeler için kullandığı ‘’Asli işlerini yürütmeyen CHP’li belediyelerin salgınla mücadele kurallarını hiçe sayarak halka hizmet değil şov yapmaktadırlar’’ sözleri üzerinde sosyal medya hesapları üzerinden eski Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Suriyeliler için yardım kampanyası yaptığı ve evlere dağıtılan yardım kolilerinde AK Parti reklamlarının olduğu fotoğraflar paylaşıldı.

İçişleri Bakanlığı, “Belediyeler izinsiz yardım ve bağış toplayamaz” diyerek İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinin bağış hesaplarına el koyup CHP’li başkanlar hakkında soruşturma açarken, eski Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Melih Gökçek’in AKP Ankara İl Başkanlığı’nın 2015’te Suriyeli sığınmacılar için başlattığı yardım kampanyasına 39 TIR dolusu yardım yaptığı gündeme geldi. O dönem toplanan TIR ve nakdi yardımlarla ilgili izin alınmadığı belirtildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis üyesi Haydar Demir, Melih Gökçek’in yardımı ile Mamak Belediyesi’nin “geçen günlerde” İdlib’e ve Suriye’deki harekât bölgeleri için yardım topladığını hatırlatarak, “Mansur Yavaş, Belediye Yasası’nın kendisine verdiği yetkiyle, işsiz kalan ülkenin esnafına yardım etmek için bağış kampanyası başlattı. Kampanyaya el koydular. Ne Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, ne de eski ‘devrik lider’, ‘Biz de zamanında yaptık’ demedi” dedi.

Gökçek’in, kampanyaya ABB kaynaklarını kullanarak 39 TIR dolusu topladığı yardım için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden 27 Mart 2015’te yapılan açıklamada, “Kampanya sonucu Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarınca toplanan 39 TIR dolusu yardımın 13 TIR’ı giyim ve ev eşyası, 7 TIR’ı beyaz eşya, 6 TIR’ı gıda ve temizlik malzemesi, 13 TIR’ı ise bebek bezi, hijyenik malzemeler, kırtasiye ve oyuncak gibi malzemelerden oluşuyor” denildi.

AKP’Lİ KONYA BELEDİYESİ DE BAĞIŞ KAMPANYASI BAŞLATTI

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi’nin de salgın nedeniyle ‘Konya için İyilik Vakti’ sloganıyla bir sosyal yardım kampanyası başlattığı ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o sözlerine Ekrem İmamoğlu cevap verdi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir