Gündem

Dünya Sağlık Örgütünden Corona Virüsü İçin Korkutan Açıklama

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus corona virüsü salgını hakkında açıklamalarda bulunarak bu virüsün uzun süre hayatımızda olacağını ifade etti. Ayrıca DSÖ’den İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenlenerek önemli açıklamalar yapıldı. Açıklamada Avrupa ülkelerinin çoğunda salgının sabitleştiği veya azalma eğilimi gösterdiği belirtilerek “Rakamlar düşük olmasına rağmen, Afrika, Orta ve Güney Amerika ve Doğu Avrupa’da endişe verici artış eğilimleri görüyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

“UZUN SÜRE BİZİMLE OLACAK”

DSÖ’den yapılan açıklamada pek çok ülkenin hala salgının erken evrelerinde olduğu belirtildi ve “Hiç kuşkunuz olmasın ki gidecek çok yolumuz var. Bu virüs uzun süre bizimle olacak.” ifadeleri kullanıldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, ülkesinin örgüte sağladığı fonları durdurma kararı ve kendisine yönelik ABD’den yükselen istifa çağrılarına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Ghebreyesus, istifa etmeyeceği mesajını vererek ABD’nin DSÖ için önemli bir ortak olduğunu ve Trump’a kararını “gözden geçirme” ve DSÖ’yü “tekrar destekleme” çağrısı yaptı.

Ghebreyesus, DSÖ’nün 11 Mart’ta salgını küresel pandemi ilan etmesinin geç olup olmadığı yönündeki soruya ise “Kovid-19’a ilişkin 30 Ocak’ta ‘uluslararası kamu sağlığı acil durumu’ ilan ettik.” karşılığını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir