Ekonomi

Bankada hesabı olan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiriyor! Son tarih açıklandı!

Milyonlarca kişinin kullanmadığı banka hesapları 15 Haziran tarihine kadar başvurulmadığı takdirde Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na kalacağı duyurulmuştu.

İş Bankası tarafından da hesabı olanları yakından ilgilendiren açıklamada, “5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir.” denildi.

Ayrıca İş Bankası tarafından yapılan açıklama şöyle:

5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesinin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8. maddesi gereğince bankaların zaman aşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini Şubat ayı başından itibaren kendi internet sitelerinde dört ay müddetle ilan etmesi gerekmektedir.

Bu çerçevede; aşağıdaki listede isim ve hesap bilgileri yer alan müşterilerimizin en geç 15 Haziran 2020 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye veya şubelerimizden herhangi birine geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde yasa gereği zaman aşımına uğramış olan mevduat, emanet ve alacaklar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

Bankada hesabı olan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiriyor! Son tarih açıklandı!

İŞ BANKASI ZAMAN AŞIMI SORGULAMASI İÇİN TIKLAYINIZ

Daha önce Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından yapılan açıklama ise şöyleydi:

Bankacılık Kanunu’nun 62’nci maddesi gereğince; bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son işlem tarihinden başlayarak on yıl içinde işlem görmeyen hesaplar zamanaşımına tabiidir.

Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8’inci maddesi gereğince zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından itibaren bankaların, TMSF, Türkiye Bankalar Birliği   ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği  internet sitelerinde Mayıs ayının sonuna kadar yayınlanacak.

Bu kapsamda, 2009 yılından itibaren hareket görmeyen zamanaşımına uğramış olan hesaplara ilişkin olarak yayınlanan listelerde ismi bulunan hesap/hak sahiplerinin, Haziran ayının 15’ine kadar işlem yapmaları gerekiyor. Vatandaşların Banka Şubeleri veya Genel Müdürlüklerine başvurmamaları durumunda yasa gereği zamanaşımına uğramış olan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakları Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

Hesap sahipleri e-Devlet veya TMSF’nin Web sitesinden https://zamanasimisorgu.tmsf.org.tr/ linkinden sorgulama yapabilirler.

Bankada hesabı olan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiriyor! Son tarih açıklandı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir