Sağlık

Uzmandan kritik uyarı! 2 saatten fazla kullanmak ciddi sorunlara sebep olabilir!

Uzun süredir evlerinde vakit geçiren çocuklar, zamanlarının büyük bir kısmını tablet başında geçiriyor. Ancak Uzman Dr. Mehmet Göksel Ulaş, bu dönemde tabletle çok fazla vakit geçirmek ve tablete çok bakmanın ilerde çocukların gözlerine büyük zarar verebileceğini ifade etti.

GÖZLERDE SORUN OLABİLİR

Tablete uzun süre bakılması durumunda, gözlerde kayma olabileceğini ifade eden Ulaş, çocukların çok fazla bu tür elektronik cihazlarla vakit geçirmemesini önerdi. Uzman Doktor, Ulaş, açıklamasında “Telefon, tablet, bilgisayar ve televizyona uzun süre bakmak gözlerde ağrı, yanma, batma, göz kırpma refleksinin azalmasına bağlı göz kuruluğu, kızarıklık, bulanık görme ve gözlerde kayma oluşturabilir. Özellikle yakın mesafede bulunan telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlar uzun dönemde miyopi riskini anlamlı olarak arttırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bu sebeple; çocuklarda gözde kırma kusuru meydana gelebilmekte, gözlük kullanma ihtiyacı olabilmektedir. Gözlük kullanan çocuklarda göz numaralarında ilerleme daha çok görmekteyiz. Gözlerde ağrı, yanma, batma, kızarıklık gibi belirtiler meydana geldiğinde uzun süredir ekrana bakıldığını bize gösterebilir ve mümkünde çocuklarımızı bu aletlerden uzaklaştırmak gerekir. Uzaklaştırmaya rağmen aynı şikâyetler azalmadan devam ediyorsa uzman hekim görüşü ile göz damlası ya da gözlük kullanılabilmektedir” ifadesini kullandı.

Uzmandan kritik uyarı! 2 saatten fazla kullanmak ciddi sorunlara sebep olabilir!

2 SAATTEN FAZLA İZLEMESİN

Çocukların göz sağlığının çok önemli olduğunu ifade eden Ulaş, ideal ekrana bakma süresi hakkında da şu ifadeyi kaydetti:

“0-2 yaş çocuklar mümkün olduğunca ekrana baktırılmamalıdır. 2-5 yaş arası çocuklar bir günde toplam 1 saat, 5 yaş ve üzeri çocuklar bir günde toplam 2 saat süre ile ekrana bakabilir. Özellikle yakın mesafede bulunan telefon, tablet, bilgisayar gibi cihazlara bakarken 20 dakikada bir 20 saniye boyunca uzak bir noktaya bakması önerilir. Mesela camdan dışarıyı izleyebilir. Yakından ekrana bakmak için mesafe en az 30 cm olmalıdır. 30 cm’in altındaki mesafelerde özellikle miyopi oluşma ve oluşan miyopinin ilerleme riski fazladır. Evde kalmamız gereken, sosyal mesafeye uymamız gereken bugünlerde uygulaması zor bir durum olmasına rağmen özellikle okul çağındaki çocukların günde en az 2 saat dışarıda zaman geçirmesi miyopi gelişim riskini yüzde 35 azalttığı ve ilerleme riskini yüzde 50 oranında azalttığı kanıtlanmıştır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir