Sağlık

Korona virüsten korunmak için özellikle burnunuzdan değil ağzınızdan nefes alın!

Koronavirüs hakkında Dünya’daki birçok bilim adamı çalışmalarını sürdürüyor. Korona virüsüne karşı bir taraftan aşı bulma çalışmaları devam ederken diğer taraftan virüsün, insan vücuduna daha kolay hangi yollardan enfekte olduğu araştırılıyor.

BURUNDA BULUNAN İKİ FARKLI TİP HÜCRE İLE ENFEKTE OLUYOR

Dünya genelinde yapılan ortak bir araştırmaya göre Koronavirüs, ağızdan ziyade burunda bulunan iki farklı hücre tipi yolu ile insana enfekte oluyor. Yapılan araştırma sonucu özellikle burundaki iki özel hücrenin yeni tip koronavirüs SARS-CoV-2’nin vücuttaki başlangıç ​​enfeksiyon noktası olduğunu ortaya koydu. Bilim insanları, burunda mukus üreten goblet ve siliyer hücrelerinin, korona virüsün hücrelerimize girmek için kullandığı en önemli iki proteinin yoğun konsantrasyonuna sahip olduğunu buldu. Araştırmanın sonuçları 23 Nisan’da Nature Medicine adlı dergide yayımlandı.

Araştırma ekipleri, virüsün yayılmak için kullandığı ACE2 ve TMPRSS2 adlı proteinleri hangi hücrelerin içerdiğini ortaya çıkarmak için akciğer, burun, göz, bağırsak, kalp, böbrek ve karaciğer hücreleri üzerinde incelemeler yaptı.

GOBLET SİLİYER HÜCRELERİ

İngiliz Wellcome Sanger Enstitüsü’nden araştırmanın sonuçlarını kaleme alan yazarlardan Waradon Sungnak “Araştırma, burunda mukus üreten goblet ve siliyer hücrelerin, bu iki proteinin en yüksek konsantrasyonlarına sahip hücreler olduğunu ortaya koydu” diye konuştu. Sungnak “Bu da, bu hücrelerin virüsün birincil enfeksiyon yolunu oluşturduğu anlamına geliyor” açıklamasında bulundu.

Araştırmaya Almanya‘dan katılan Max Delbrück Merkezi, söz konusu iki proteinin, gözdeki kornea hücreleri ile bağırsak mukozasında da bulunduğunu bildirdi. Bunun virüsün bir başka enfeksiyon yolunun da göz olduğu anlamına geldiği belirtildi. Ayrıca virüsün dışkı yoluyla ve ağızdan yutarak da bulaşma potansiyeli olduğu kaydedildi.

VİRÜSÜN KALBE ZARAR VERMESİ HAKKINDA

Bununla birlikte araştırmaya göre COVID-19 hastalarının yüzde 20’si çeşitli kalp sorunlarından muzdarip. Koronavirüsün kalpte de yerleştiği noktalar bulundu. Ancak virüsün doğrudan kalbe zarar mı verdiği yoksa bunun bir ikincil bir efekt mi olduğu, henüz netlik kazanmadı.

Araştırma, Almanya’dan Max Delbrück Moleküler Tıp Merkezi (MDC), İngiltere’den Wellcome Sanger Enstitüsü, ABD’den HumanCellAtlasLung BiologicalNetwork, Fransa’dan Cote d’Azur Üniversitesi ve Hollanda’dan Groningen Üniversite Hastanesi’nden bilim insanları tarafından yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir