Sağlık

Koronavirüse karşı kaliteli uyku şart! Uzmanından uyku kalitesini arttıracak 5 önemli tavsiye!

Salgına ilişkin pek çok vatandaş önlem almaya devam ediyor. Ancak Uzman Özge Kadırgan, salgına karşı korunmak için kaliteli bir uykunun da önemli olduğunun altını çiziyor. Fazla uyumanın rutin düzeni bozabileceğini ifade eden uzman, açıklamasında, “Uyku süremizden fazla uyuma, uyandığımızda yorgun iyi dinlenememiş olarak hissetmemize, dikkat eksikliği yaşamamıza ve gün içerisinde huzursuz olmamıza yol açabilir” ifadesini kullandı.

KİŞİ KENDİNİ YETERSİZ HİSSETMEYE DEVAM EDER

Tablet, telefon ya da televizyonda çok fazla vakit geçirmek, uyku kalitesini olumsuz olarak etkiliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Kadırgan, şu ifadeyi kaydetti:

“Evde izole yaşantıda haberleri takip etmek, ev halkı ile film-dizi izlemek amacıyla telefon, tablet veya televizyon ekranlarına rutinden fazla süre maruz kalmak, özellikle akşam saatlerinde, sağlıklı uyku düzenini önemli derecede kötü etkilemektedir. Bunun birincil nedeni, beyni sürekli uyararak, uyku zamanını geç saatlere ötelemektir. İkincil nedeni ve en önemlisi ise, ekranlardan gelen ‘mavi ışık’ ile beyinde uyku düzenini koruyan ‘melatonin’ hormonunun salınımının baskılanmasıdır. Uyku düzeni bozuldukça oluşan kronik stres ile bireyler gün içerisinde fiziksel problemler hissetmeye başlar. Hissedilen fiziksel şikâyetlerin başında baş ağrısı, hafıza sorunları ve sindirim problemleri gelmektedir. Süreç devam eder kişi kısır döngüye girerse, kişi yeterli uyku uyuduğunu belirtse de enerjisi azalmış, motivasyonu düşük, konsantrasyonu bozulmuş kendini yetersiz hissetmeye devam eder”

Koronavirüse karşı kaliteli uyku şart! Uzmanından uyku kalitesini arttıracak 5 önemli tavsiye!

KALİTE UYKU İÇİN 5 ÖNEMLİ TAVSİYE

Salgın döneminde uyku düzeni bozulan ve uyumakta sorun çeken kişiler için 5 önemli tavsiyede bulunan uzman, evde kalınan dönemde, spor yapılabileceğinin de altını çizdi. Uyku sorunu yaşayan kişiler için sıralanan 5 öneri şu şekilde:

1. ‘Evde Kal’dığımız sure boyunca günlük rutin iş tempomuza devam ederek sabah kalkma zamanını, gece yatma zamanını ayarlayıp gün içerisinde belli zamanlarda yemek yeme alışkanlığını sürdürüp ev içi spor aktivitelerine zaman ayırabiliriz.

2. ‘Evde Kal’sak bile pencereleri açarak, balkonda zaman geçirerek gün ışığından faydalanıp kendi iç ritmimizin yani ‘Sirkadien ‘ ritmimizin doğru işlemesini sağlayabiliriz.

3. Elektronik aletlerde özellikle telefon, tablet televizyon vs. ekranlarından gece yatma vakti öncesinde en az bir saat öncesinde uzaklaşmalıyız.

4. ‘Evde Kal’dığımız süre boyunca özellikle öğlen ve akşamüstü sıkça görülen gün içi kısa ‘ şekerlemelerden’ kaçınılmalıdır ki gece uyku düzeni-kalitesi ve gece yatma zamanı etkilenmesin.

5. Bilindiği üzere sağlıklı yaşam, sağlıklı yemek; sağlıklı uykuyu getirir. Özellikle geç saatlere doğru kahve, çay, alkol alımını durdurabilirsek uyku kalitemizi iyileştirebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir