Gündem

Endişelendiren araştırma: Covid-19 insan ömrünü 10 yıl azaltıyor!

Corona virüsü salgınında yaklaşık 3 milyon insan Covid-19 ile enfekte oldu. Henüz kesin tedavisi bulunamayan ve üzerinde araştırmalar devam eden virüs hakkında neredeyse her gün yeni bir bilgi öğreniliyor. Son olarak Wellcome Open Research platformunda yayınlanan bir araştırmaya göre; Covid-19 insan ömrünü 10 yıl azaltıyor. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmada İtalya’daki Kovid-19 hastalarının verilerini, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından geliştirilen ve insanların hastalık nedeniyle hayatlarının kaç yılını kaybettiklerini hesaplamak için kullanılan ölçekle karşılaştırıldı.

Erkeklerde 13, kadınlarda 11 yıl kaybı

Araştırma sonuçlarından elde edilen verilere göre; corona virüsüne yakalanan erkeklerin yaşam sürelerinin ortalama 13 yıl, kadınların ise 11 yıl azalıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan ve araştırma ekibinde bulunan bilim insanı Dawig McAllister, elde ettikleri sonuçlar ilgili olarak, “Medya, Koronavirüs’ün ‘komorbid hastalığı olan insanlar’ üzerindeki etkisine odaklanırken, uzun süreli hastalıkların sayısı ve türü ile ilgili değişiklikler, koronavirüs kaynaklı ölümlerin beklenilen yaşam süresini biraz azaltıyor” iddiasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir