Gündem

Turizm Bakanı Ersoy, Bu Yılın Tatil Modelini Açıkladı

Koronavirüs sonrası kademe kademe rahatlama yaşanacak sektörlerin başında gelen turizm için yol haritası belli oldu.

Hükümetin ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sektör temsilcileri ile yaptığı toplantılar sonrasında belirlenen yol haritasına göre, oteller önlemlerini alarak mayıs sonu açılmaya başlayabilecek. Otellerde açık büfenin açılmaması, kapasitenin yarısının kabul edilmesi ve her şey dahil sisteminden uzaklaşılıp butik hizmet verilmesi planlanıyor.

Alınan önlemler yapılan yeni düzenlemelerle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, şu anki verilere göre salgınla mücadelede her şeyin olumlu geliştiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Böyle giderse ve gidişatta sıkıntı yaşanmazsa mayıs ayı sonu itibarıyle iç trafik başlayacak. Kontrollü iç hat uçuşlarıyla turizm sezonu açılacak. Bir sertifikasyon kurulu oluşturduk ve çpk kapsamlı bir şekilde konaklamanın kurallarını belirledik. Konaklama tesisleriyle görüşmelerimiz sürüyor. Bu kurallara uymayı taahhüt edenlere sertifikasyon vereceğiz. Sertifikasyon alan tesisleri duyurarak, tatilciye Buralara gidebilirsiniz diyeceğiz. Şehirlerarası seyahat ve iç hat seferleri de bu dönem başlayacak. Vaka açısından sıfır olan ülkelerle karşılıklı kapıları açabiliriz”

Alınan önlemler ve yapılan düzenlemelerden bazıları şu şekilde:

Koronavirüs salgını sonrasında sadece otellerde değil turizm destinasyonlarındaki restoran ve eğlence mekanlarında da bazı tedbirlerin alınması planlanıyor. İşletme girişlerinde muayene, özel kıyafet ile servis, sandalyelerde azaltma ve maske kullanım şartı gibi önlemler alınması bekleniyor. Bazı oteller, aileye özel bina ve sahil seçeceği sunabilecek. İşletmelerde sağlık personelinin sayısı da arttırılacak. Tesislerde 7/24 sağlık personelinin bulunması sağlanacak.

Akyaka, Selimiye, Bozburun gibi küçük turizm merkezlerinde apart ve pansiyonlarda ramazan bayramı sonrası itibariyle yoğunluk olması beklenirken şezlong sayısının yarı yarıya düşmesi, günübirlik düzenlenen yat ve azmak nehrinde yapılacak olan tekne turlarında sınırlamaya gidilmesi planlanıyor. Fazla turistin tekneye binmemesi için denetleme artacak. Aynı uygulama günü birlik yat turları için de olacak.

Mayıs ayının sonu için hazırlıklarını yapmaya başlayan bazı belediyeler sahil şeritlerinde yenilemeler yaparken oteller ise konseptlerinde değişikliğe gidiyor. Bazı oteller aileye özel sahil ve dinlenme alanları oluşturmak için inşaata başladı.

Mayıs ayı sonunda otellerin kademeli olarak açılmasının ardından uçuşların da önce iç turizmde sonra dış turizmde kademeli olarak açılması planlanıyor. Dış turizmde canlanmanın Ağustos ayının sonuna doğru başlaması beklenirken, eylülde ise bu hareketliliğin artması hedefleniyor. Bu süreçte sadece Türkiye’ye gelişlere izin veren ülkelerden turist gelebilecek. Uçaklarda orta koltuğun boş bırakılması, yemek servisine sınırlama, internet üzerinden bilet satışına teşvik gibi planlar yapılıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir