Gündem

Covid-19 için yeni plan! O ilde rastgele test uygulamasına geçiliyor

Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu bazı ülkelerde vaka sayısında azalma yaşanmaya başladı. Ancak normalleşmeye geçilebilmesi için Türkiye’de kaç kişinin Covid-19’ a yakalandığının belirlenmesi gerekiyor. Bu kapsamda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye için bir bağışıklık haritası hazırlanacağını açıklamıştı. Açıklamanın ardından TÜİK işbirliği ile rastgele test çalışması başlatıldı. Türkiye Gazetesi’ne göre; Türkiye’deki virüs yoğunluğunun yüzde olarak dağılımının ölçülmesi amacıyla başlatılan çalışma için bazı illerde kamuda çalışan diş hekimleri de görevlendirildi.

Covid-19 için yeni plan! O ilde rastgele test uygulamasına geçiliyor

Bazı illerde kısıtlamalar esnetilecek

Tespit edilen vakaların ülke geneline dağılımı hesaplanacak. Yapılan çalışmalar sonucunda kaç kişinin virüse yakalandığını veya henüz hiç virüs bulaşmamış olanların sayısı hakkında tahmin ortaya konulacak. Ortaya çıkan sonucun değerlendirilmesi ile yol haritası çizilecek. Risk durumuna göre bazı illerde kısıtlamalar arttırılırken bazı illerde ise esnetilecek.

Uygulamaya Antalya’dan başlanacak

Uygulama için pilot il Antalya seçildi. Yaz aylarına giriş ve Haziran başında kademeli turizm sezonunun başlatılmasının planlanması nedeniyle rastgele test uygulamasına Antalya’da başlanacak. Daha sonra tüm illere yaygınlaşması planlanan uygulama ise illerde tespit edilen nüfus oranına göre belli sayıda hane belirlenerek, bu hanelerde yaşayanlara korona virüs testi yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir