Gündem

Yaşlı ve engellilerin korunması için yeni Covid-19 tedbirleri kararları alındı!

Corona virüsü salgınında Huzurevlerinde kalan büyüklerimizin ve personelimizin sağlığını korumak için yeni tedbir kararları alındı. Bu kapsamda; Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, kuruluşlara yönelik Koronavirüs Bilgilendirme Rehberi 2 gönderildi. Rehbere göre; dışarıdan gelen personellere test uygulanacak, yemek listelerine hassasiyet gösterilecek, kapalı ekmek tedarik edilecek, dışarıdan yemeğe izin verilmeyecek. Ayrıca gelen kargolar ise güvenlikte dezenfekte edilecek.

İşte Rehberde yer alan tedbirlerin ayrıntıları:

Çalışanlara test uygulanacak

14 günlük vardiya sistemi kapsamında dışarıdan gelen her personele COVID-19 testi yapılacak. Çalışanlar, “COVID-19 riski yoktur” ibaresinin bulunduğu bir belge ile kuruluşa giriş yapmak ve “Tekrar Kullanılamaz” anlamına gelen “NR” işareti bulunan maskeler kullanacaklar.

Protein ve C vitamini ağırlıklı yemek listesi

Kuruluşlar için hazırlanan yemek listelerine dikkat edilecek. Diyabet hastası olan yaşlılar başta olmak üzere, yemek listeleri düzenlenirken protein ve C vitamini ağırlıklı hazırlanacak. Ekmekler kapalı paketler ile tedarik edilecek, dışarıdan yemek meyve siparişi verilmeyecek

Kargolar dezenfekte edilecek

Sağlığın riske atılmaması için mecburi kargolar ise asgariye indirilecek ve güvenlikte dezenfekte edilerek kuruluşa alınacak.

Kuruluşlardaki yaşlı ve engelli bireyler aileleriyle sık sık görüntülü konuşturulacak.

Kurumda Covid-19 vakasına rastlanması durumunda yaşlı ve engellilerin, korunmaları için Sosyal İzolasyon Odaları oluşturuldu. Yaşlı kabulü yapılmayan ve yeni açılması planlanan kuruluşlar da birer Sosyal İzolasyon Kuruluşu olarak dizayn edildi ve gerektiğinde devreye alınması kararlaştırıldı.

Herhangi bir nedenle hastaneye yatan yaşlı/engelli, taburcu edilmesinden sonra 14 gün boyunca karantinaya alınacak.

Yaşlı ve engelliler tek kişilik odalarda kalacak. Kuruluşlardaki odalar yatak başı mesafesi 2 metre olacak şekilde yeniden düzenlendi.

Belirli saatlerde yaşlıların ateş, nabız, öksürük şikayeti ve solunum sayısı takipleri yapılmaya devam edilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir