Dünya

İsrail'de Sular Durulmuyor: Sağlık Bakanı İstifa Etti

İsrail’in aşırı dinci olarak bilinen Sağlık Bakanı Yaakov Litzman’ın kendisi de koronavirüse yakalanmış ama hastalığı hafif şekilde atlamıştı. Salgına karşı aldığı önlemlerin yetersizliği nedeniyle eleştirilen Bakan istifasını açıkladı.

İsrail medyasına göre Litzman, salgının ilk aşamalarında, Ortodoks topluluğunu sosyal mesafe düzenlemelerinden muaf tuttu. Halkın ayinler kapsamında gittiği hamamlarının ve sinagoglarının açık kalmasına izin verdi. Hatta Mesih’in gelip salgına bir son vereceğini bile söyledi.

Yine İsrail medyasına göre, Sağlık Bakanı, Başbakan Benyamin Netanyahu’ya görevini bırakmak, Yapı ve Konut Bakanlığı görevine geçmek istediğini bildirdi. Bir başka iddiaya göreyse, Netanyahu’nun Litzman’dan görevi bırakmasını istedi.

Hükümet, istifa kriziyle uğraşırken, Tel Aviv sokakları da gergindi. Rabin Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi, sosyal mesafeye uyarak, Başbakan Binyamin Netanyahu’yu protesto etti.

Hakkında, 3 ayrı yolsuzluk davası bulunan Netanyahu, rakibi Benny Gantz ile koalisyon hükümeti kurmak için anlaştı. Ülke 1 yıl içinde 3 kez erken seçime gitmiş siyasi çıkmazı sona erdirecek bir çözüm bulunamamıştı.

İsrail diğer yandan, işgal altındaki doğu Kudüs’te tartışmalı bir uygulamayı devreye soktu. Koronavirüs salgını gerekçe gösterilerek, dükkanların iftar öncesinden, sahura kadar kapatılması kararı alındı. Karara uymayanlara para cezası verileceği belirtildi. Tel Aviv’de ise, kuaför ve berberler, yeniden açıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir